Türkiye ekonomisi, 2024'ün ilk aylarında yabancı yatırımcıların artan ilgisini hissetmekte. Özellikle hisse senetleri piyasası, bu eğilimi bariz bir şekilde yansıtıyor. Hükümet, yabancı yatırımcıların ülkeye olan ilgisini destekleyecek politikalar uygulama konusunda aktif. Türk hisse senetleri, MSCI Gelişmekte Olan Ülkeler Endeksi'ne kıyasla yıl başından itibaren olumlu bir performans sergileyerek dikkatleri üzerine çekiyor.

Yılın İlk Çeyreğinde Öne Çıkan Hisseler

Ocak ve Şubat aylarında yabancı yatırımcılar, Türk şirketlerinin hisselerine yoğun bir ilgi gösterdi. Bu dönemde öne çıkan hisseler şunlar: Akbank (AKBNK), Sabancı Holding (SAHOL), Yapı ve Kredi Bankası (YKBNK), Ford Otosan (FROTO), Coca Cola İçecek (CCOLA), Koç Holding (KCHOL), Türkiye Sigorta (TURSG), Türk Telekom (TTKOM), Akfen Yenilenebilir Enerji (AKFYE) ve Migros Ticaret (MGROS).

Şirketlerin Performans Değerlendirmesi

Akbank (AKBNK): Yıllık %244 kazanç ile en çok değer kazanan hisseler arasında yer alıyor. Haftalık kapanışı 55,65 TL'den yaptı.

Sabancı Holding (SAHOL): Haftalık olarak %8'den fazla kazanç sağlayarak 89,5 TL'den kapandı.

Yapı ve Kredi Bankası (YKBNK): %15'ten fazla haftalık kazanç ile 30,2 TL'den kapattı.

Fed etkisi altın fiyatlarında dalgalanmaya yol açtı! Fed etkisi altın fiyatlarında dalgalanmaya yol açtı!

Ford Otosan (FROTO): Şubat ayına güçlü bir başlangıç yaparak 1017 TL'den kapandı ve yükselişini sürdürerek 1219 TL'de kapattı.

Coca Cola İçecek (CCOLA): Şubat ayını 647 TL'den kapatan ve %11'den fazla haftalık kazanç sağlayan hisse, 644 TL'den kapattı.

Koç Holding (KCHOL): Şubat ayını 168 TL'den kapatan hisse, %11,75 oranında kazançla 222 TL'den kapattı.

Editör: Halit Alptekin