Altın fiyatları, tarihi zirvelere ulaşma eğilimini sürdürüyor. Ons altın, 2 bin 330 doları aşarak yeni bir rekora imza attı, gram altın fiyatları da 2 bin 398 TL seviyesine ulaştı. Vadeli ons altın fiyatlarında da 2 bin 345 dolar ile yeni bir zirve kaydedildi.

Fiyat Artışının Nedenleri

Dünya çapında merkez bankalarının faiz indirim döngüsüne girişi, jeopolitik gerilimler ve merkez bankalarının rezerv çeşitlendirmeye yönelik alımları altına olan talebi artırıyor. Ayrıca, güvenli liman olarak kabul edilen altın, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimleri ve Ortadoğu'daki artan gerilimlerle fiyat artışı destekleniyor.

Çin ve Hindistan Talebindeki Güçlü Seyir

Uzmanlar, özellikle Çin ve Hindistan'da altına olan talebin güçlü seyrettiğine dikkat çekiyor. ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam artışı altın fiyatlarını etkilemeyerek, fiyatların yükselişinin sürdüğünü gösteriyor.

Ons Altında Üç Ayda Yüzde 13'lük Artış

Brent petrol, üç haftanın zirvesinde! Brent petrol, üç haftanın zirvesinde!

2023 yılının başında 2 bin 60 dolar olan ons altın fiyatı, son üç ay içinde yüzde 13,1 oranında artış gösterdi. Gram altın da aynı dönemde yüzde 22'lik bir artış kaydetti. The Wall Street Journal'da yayımlanan bir haberde, enflasyona dair endişelerin de altın fiyatlarındaki yükselişte etkili olduğu vurgulandı.

Editör: Halit Alptekin