Altın, güne değer kaybıyla başlayarak 2 bin 340 Türk Lirası seviyesinde işlem görüyor. Güncel piyasa verilerine göre, çeyrek altın 4 bin 120 Türk Lirası, Cumhuriyet altını ise 15 bin 920 Türk Lirası düzeyinde alıcı buluyor. Dün, ons fiyatındaki düşüşe paralel olarak gerileyen gram altın, yüzde 0,5'lik bir azalışla günü 2 bin 350 Türk Lirasından tamamladı.

Altının Ons Fiyatındaki Gelişmeler

Altının ons fiyatı, şu sıralarda yüzde 0,6'lık bir düşüşle 2 bin 280 Amerikan Doları seviyesinde bulunuyor. Bu hareket, uluslararası piyasalardaki genel eğilimleri ve yatırımcıların altın talebini etkilemekte.

Brent petrol, üç haftanın zirvesinde! Brent petrol, üç haftanın zirvesinde!

Piyasa Analistlerinin Görüşleri

Küresel ölçekte, önemli merkez bankalarının faiz politikalarındaki belirsizlik ve piyasa üzerindeki etkisi devam ediyor. İş gücü piyasasındaki sıkı durum, Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) politika belirleme sürecini daraltıyor. Analistler, bu durumun, Bankanın gelecek dönemdeki adımlarına dair önemli ipuçları sunabileceğini ifade ediyorlar. Fed'in Haziran ayında başlayacak faiz indirimlerine yönelik piyasa beklentilerinin yüzde 65 seviyesinde kaldığı belirtiliyor. Bugün, Türkiye'de veri gündeminin sakin olduğu, ancak Avro Bölgesi ve ABD'deki ekonomik verilerin takip edileceği vurgulanıyor. Teknik olarak, altının ons fiyatında 2 bin 320 ve 2 bin 350 Amerikan Doları direnç, 2 bin 280 ve 2 bin 250 Amerikan Doları destek seviyeleri olarak öne çıkıyor.

Editör: Halit Alptekin