Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, yerel seçimlerin ardından önemli bir baskıyı atlatarak belirsizliği geride bıraktı. Bayram öncesinin son işlem gününde, endeks yüzde 2,9'luk artışla 9390 puandan işlem gördü ve 9450 puanlık zirveye yaklaştı. Bu dönemde, tüm sektör endekslerinde pozitif bir seyir görülürken, madencilik sektörü yüzde 4,8'lik artışla öne çıktı.

Dr. Artunç Kocabalkan'ın Değerlendirmeleri

Dr. Artunç Kocabalkan, Youtube kanalında yaptığı açıklamada, yabancı yatırımcıların piyasaya yavaş yavaş dönmeye başladığını belirtti. Bazı endişelerin aksine, yabancı yatırımcıların yüksek faiz getirisi sonrası piyasadan çekilme ihtimalinin düşük olduğunu vurguladı. Ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Türkiye ekonomisine sağladığı rasyonalite ve belirlilik sayesinde yabancı yatırımcıların ilgisinin arttığını ifade etti.

Borsa yükseliyor, yatırımcı rekoru kırıldı! Borsa yükseliyor, yatırımcı rekoru kırıldı!

Bayram Sonrası Borsa İstanbul Beklentileri

Borsa İstanbul’un bayram sonrası döneme yönelik hareketi piyasa katılımcıları ve milyonlarca yatırımcı tarafından merakla takip ediliyor. Dr. Kocabalkan, borsanın bayram sonrası dönemde yukarı yönlü bir kırılma yaşayacağını ve yükseliş trendine gireceğini net bir şekilde ifade etti. Bu dönemdeki yabancı para girişinin devam etmesi beklenirken, uzmanın öngörüleri yatırımcıların dikkatini çekiyor.

Editör: Halit Alptekin