Sosyal medya devi X, Pazartesi günü yaptığı bir açıklamayla dikkatleri üzerine çekti. Elon Musk tarafından yönetilen platform, reklamverenlere belirli içerik oluşturucuların yanında video reklamlar yayınlama olanağı tanıyacak. Bu adım, markaların istenmeyen içeriklerle ilişkilendirilmesini önlemeyi amaçlıyor.

Musk Döneminde Reklamverenlerin Endişeleri

Elon Musk'ın, eskiden Twitter olarak bilinen şirketi satın almasının ardından, birçok marka platformdaki içerik denetim politikalarının gevşetilmesi sebebiyle reklam vermekten çekindi. Musk, reklam harcamalarını durduran markaları eleştirerek sık sık tepkisini dile getirdi. Özellikle Kasım ayında New York Times DealBook röportajında bu konudaki sert ifadeleriyle gündeme geldi.

Reklamverenlere Özel Haklar Tanınıyor

Bu aydan itibaren, reklamverenler, videolarının hangi içerikler öncesinde oynatılacağını seçme özelliğine sahip olacaklar. X'in açıklamasına göre, reklamlar hem ana zaman akışında hem de içerik oluşturucunun profil sayfasında yer alacak.

Reklamların Yerleşimi Konusunda Daha Fazla Kontrol

Yakın zamanda, şirket içerik oluşturucunun profil sayfasında özel olarak reklam yayınlama özelliğini de ekleneceğini duyurdu. Bu özellikle, markaların istenmeyen içeriklerle yan yana gelme riski daha da azalacak.