Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, yaşlı ve engelli vatandaşlara yapılan aylık ödemelerde önemli bir artış olduğunu duyurdu. Yaklaşık 3,5 milyar TL tutarında yaşlı aylığı ve 2,8 milyar TL tutarındaki engelli aylıklarının hak sahiplerinin hesaplarına yatırıldığını belirtti. Ocak ayı memur maaş katsayısındaki yeni düzenlemeyle bu ödemelerde yüzde 50'ye yakın bir artış gerçekleşti.

Ödemelerdeki Artış Oranları ve Yeni Rakamlar

Bakan Göktaş, yapılan düzenleme doğrultusunda yaşlı aylığının 2 bin 348 TL'den 3 bin 504 TL'ye, yüzde 40-69 arası engelli oranına sahip vatandaşların aylıklarının ve 18 yaş altı engelli yakını olan vatandaşlara ödenen engelli yakını aylığının 1874 TL'den 2 bin 797 TL'ye yükseldiğini açıkladı. Ayrıca, yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşların aylıkları da 2 bin 811 TL'den 4 bin 196 TL'ye çıktı.

Şubat Ayı Ödemeleri ve Bakanlığın Mesajı

Bakan Göktaş, Şubat ayına ilişkin toplam 6,3 milyar TL tutarındaki yaşlı aylığı ve engelli aylıklarının Ocak ayından kaynaklanan farklarla birlikte hesaplara yatırıldığını ifade etti. Bakan, ödemelerin tüm engelli ve yaşlı vatandaşlara hayırlı olmasını diledi. Bakanlık, engelli ve yaşlı vatandaşların toplumsal hayata tam ve etkin katılımları ile bağımsız yaşayabilmeleri için her alanda destek olmaya devam edeceklerini belirtti.

Editör: Halit Alptekin