Wall Street'in ana endeksleri, beklenenden daha yüksek gelen ABD tüketici enflasyonu verilerinin ardından düşüşle açıldı. Çalışma Bakanlığı'nın raporu, Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) Ocak ayında yıllık %3,1 artış gösterdiğini, ekonomistlerin ise %2,9 artış beklediğini ortaya koydu. Çekirdek rakam, yıllık %3,9 artışla tahmin edilen %3,7'nin üzerinde gerçekleşti.

Teknoloji Devleri ve Hazine Tahvilleri Piyasada Nasıl Bir Etki Yarattı?

Bu gelişmelerin ardından, Microsoft, Alphabet ve Nvidia gibi faize duyarlı megacap şirketler, zil öncesi kayıplarını %1,6 ile %2,1 arasında artırdı. ABD Hazine tahvillerinin getirileri ise iki ayın en yüksek seviyelerine yükseldi. CME FedWatch aracı, traderların Mayıs ayında en az 25 baz puanlık faiz indirimi tahminlerinin %58'den %33,7'ye yükseldiğini gösterdi.

Piyasa Dinamikleri ve Yatırımcı Beklentileri

Regan Capital baş yatırım yetkilisi Skyler Weinand, güçlü TÜFE verilerinin Federal Rezerv'in faiz indirimlerini ertelemesine yol açabileceğini belirtti. Piyasa korku göstergesi Cboe oynaklık endeksi iki haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Dow, S&P 500 ve Nasdaq 100 endeksleri sırasıyla %0,86, %1,2 ve %1,69 düşüş yaşadı.

Son veriler, 2023'ün son çeyreğinde enflasyonda yapılan mütevazı revizyonun hemen ardından geldi. Wall Street, sağlıklı kurumsal performans ve ekonomik durgunluk beklentilerinin düşmesiyle daha önce yükseliş göstermişti. Piyasa öncesi hareketlerde, JetBlue Airways ve Coca-Cola değer kazanırken, Arista Networks ve Cadence Design Systems değer kaybetti.

Editör: Halit Alptekin