Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) şubat vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, günün ilk işlemlerine yüzde 0,2'lik bir artışla başlayarak 9.932,00 puan seviyesinden işlem gördü. Açılış seansında, önceki normal seans kapanışının yüzde 0,2 üzerinde bir performans sergileyen endeks kontratı, piyasanın dikkatini çekti.

Dünkü Piyasa Performansı ve Endeks Kontratının Seyri

Dün, alıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 1,1 üzerinde 9.916,00 puandan tamamladı. Akşam seansında ise yükselişini sürdüren endeks kontratı, 9.941,00 puana ulaştı.

Küresel Piyasalarda Oynaklık ve Yurt İçi Odak Noktaları

Küresel pay piyasalarında, yoğun bilanço dönemi sebebiyle hisse ve sektör bazlı oynaklıkların arttığı gözlemlendi. Yatırımcıların gözleri bugün ABD'de açıklanacak enflasyon verilerine ve yoğun veri gündemine çevrildi. Yurt içinde ise ödemeler dengesi verileri ön planda bulunuyor. AA Finans Ödemeler Dengesi Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, cari işlemler hesabının Aralık 2023'te 3 milyar 83 milyon dolar açık vermesini öngörüyor.

Türkiye'nin Kredi Risk Primi ve Beklenen Ekonomik Veriler

Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), düşüş eğilimini sürdürerek yeni günde 299 baz puanda seyrediyor. Bugün yurt içinde perakende satışlar ve dış ticaret endeksi, yurt dışında ise Almanya ve Avro Bölgesi'nde ZEW beklenti endeksleri ile ABD'de enflasyon verilerinin piyasa tarafından yakından takip edileceği belirtiliyor.

Teknik Analiz Perspektifi

Teknik açıdan endeks kontratında 10.000 ve 10.250 seviyeleri direnç, 9.900 ve 9.800 puanlar ise destek olarak izleniyor. Bu seviyeler, yatırımcılar ve analistler için önemli göstergeler olarak kabul ediliyor.