Küresel piyasalarda tüm gözler, merkez bankalarının faiz oranlarını ne zaman düşürebileceğine dair ipuçları için ABD enflasyon verilerine çevrildi. Büyük Asya piyasalarının tatil sebebiyle sakin başladığı haftada, dolar Pazartesi günü yükselişe geçti. Euro, geçen haftaki istikrarlı düşüşlerin ardından küçük bir toparlanma gösterse de %0,14 düşüşle 1,076 dolara geriledi. Çarşamba günü euro bölgesinin dördüncü çeyrek ekonomik büyümesi yeni bir yön verebilir.

Sterlin ve Japon Yeni Hareketleri

Sterlin %0,1 düşüşle 1,2632 dolara gerilerken, Japon yeni, ABD TÜFE verileri öncesinde dolar başına 149,01'e güçlendi. Enflasyonun düşmesi, merkez bankalarının faiz oranlarını ne kadar hızlı düşüreceğine dair beklentileri etkiliyor. Güçlü ABD istihdam verileri, Fed'in Mart ayında bir faiz indirimi yapma ihtimalini azaltırken, Mayıs ayında bir hamle yapma ihtimali yükseliyor.

Avrupa Merkez Bankası'nın Faiz İndirimi Beklentileri

Avrupa ekonomik verileri zayıf olmasına rağmen, Avrupa Merkez Bankası'nın ilk faiz indirimine ilişkin piyasa beklentileri erteleniyor. İtalya Bankası Başkanı Fabio Panetta'nın ECB'nin faiz indirimi yapma anının "hızla yaklaştığı" yönündeki açıklamaları, piyasanın tepkisini sınırlı tuttu.

İngiltere Merkez Bankası'nın Faiz Politikaları

Britanya'da bu hafta açıklanacak enflasyon ve GSYİH rakamları, İngiltere Merkez Bankası'nın faiz oranlarını ne zaman düşüreceğine dair beklentileri etkileyecek. Barclays analistlerine göre, dolar/yen paritesi ABD'deki gelişmelere bağlı olacak ve Japon yetkililerin müdahale uyarıları 150 seviyesi civarında artacak.

Editör: Halit Alptekin