Asya borsaları, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası'nın (Fed) faiz oranları görünümünü şekillendirebilecek ve faiz indirimlerinin zamanlamasını belirleyebilecek önemli bir ABD enflasyon raporu öncesinde hafif bir yükseliş sergiledi. Bu süreçte, doların değeri nispeten sabit kaldı.

Bitcoin'in 50.000 Doları Aşan Performansı

Bitcoin, borsada işlem gören fonlara yapılan girişlerin etkisiyle, iki yıldan fazla bir süre sonra ilk kez 50.000 doları geçti ve güçlü bir performans sergilemeye devam etti. En son Asya saatlerinde, dijital varlık 50.0097 dolar seviyesinde işlem görüyordu.

Asya-Pasifik Borsalarındaki Değişimler

MSCI'nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini takip eden geniş endeksi, erken işlemlerde %0,15 oranında artış kaydetti. Endeks, yıl içinde şimdiye kadar %3'lük bir düşüş yaşadı. Öte yandan, Japonya'nın Nikkei endeksi, bu yıl için %12 artışla yükselişini sürdürdü ve Salı günü %1,7 yükselerek 34 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Çin ve Hong Kong Piyasalarının Tatil Dönemi

Çin mali piyasaları, Ay Yeni Yılı tatili nedeniyle kapalı olup, 19 Şubat Pazartesi günü ticarete yeniden başlayacak. Hong Kong piyasaları ise 14 Şubat'ta işlemlere devam edecek. Bu durum, Asya'daki ticaretin durgun kalmasına ve Wall Street'ten gelecek ipuçlarına bağlı olmasına neden oluyor.

Nasdaq ve S&P 500'deki Son Durum

Pazartesi günü Nasdaq, Kasım 2021'deki rekor kapanış zirvesini aşmasının ardından öğleden sonraki seansta geriledi. S&P 500 ise daha düşük seviyede kapandı, ancak 5.000 puan seviyesinin biraz üzerinde kalmayı başardı.

ABD Enflasyon Verilerine Yönelik Beklentiler

Bu hafta yatırımcılar, günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak Ocak ayı ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Cuma günü açıklanması planlanan Üretici Fiyat Endeksi gibi önemli raporlara odaklanacak. İşgücü piyasasındaki güçlenme, ABD ekonomisinin dayanıklılığını vurgulayarak, yatırımcıların Fed'in erken ve derin faiz indirimi beklentilerini azaltmasına yol açtı.

FedWatch ve Piyasa Beklentileri

CME FedWatch aracına göre, piyasalar Mart ayında bir faiz indirimi ihtimalini neredeyse tamamen göz ardı ediyor ve trader'lar, bir önceki ay %77 olan faiz indirimi ihtimalini %13 olarak fiyatlıyor. Reuters anketine göre, ekonomistler TÜFE'nin yıllık bazda %2,9, çekirdek TÜFE enflasyonunun ise %3,7 artmasını bekliyor.

Döviz ve Emtia Piyasalarındaki Güncel Durum

10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi %4,172 oldu. ABD dolar endeksi, altı rakibe karşı pek değişmeyerek 104,16 seviyesinde kaldı. Japon yeni, dolar karşısında 149,38 seviyesinde işlem görüyor. Emtia piyasasında ise ABD ham petrolü %0,03 artışla 76,94 dolara, Brent ise %0,01 düşüşle 81,99 dolar seviyesinde işlem gördü.