Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) şubat vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, günün başlangıcında yüzde 0,1'lik bir artışla 9.727,75 puandan işlem görmeye başladı. Şubat vadeli endeks kontratı, açılış seansında önceki normal seans kapanışının yüzde 0,1 üzerinde seyrederek belirtilen seviyeden işlem gördü.

Önceki Günkü Piyasa Seyri ve Kapanış

Önceki gün satıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansı 9.722,50 puandan tamamladı, yani önceki kapanışının yüzde 0,2 altında. Akşam seansında ise endeks kontratı yatay bir seyir izledi.

Küresel Piyasalarda Enflasyon Verileri Etkisi

Analistler, küresel pay piyasalarında ABD'deki enflasyon verilerinin beklentileri aşmasının ardından ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerine daha geç başlayacağı öngörüsünün arttığını belirtti. Bugün, yatırımcıların dikkati İngiltere'deki enflasyon ve Avro Bölgesi'ndeki büyüme verilerine çevrildi. ABD'de dün açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ocak ayında aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 3,1 artarak piyasa tahminlerinin üzerinde gerçekleşti.

Piyasa Beklentileri ve Teknik Analiz

Enflasyon verilerinin ardından, piyasalarda Fed'in Mart ve Mayıs aylarında politika faizini sabit tutma ihtimalinin yüksek olduğu fiyatlanıyor. Yurt içinde veri gündemi sakinken, yurt dışında İngiltere'de enflasyon ve Avro Bölgesi'nde büyüme ve sanayi üretimi verileri izlenecek. Teknik açıdan endeks kontratında 9.660 ve 9.560 seviyeleri destek, 9.800 ve 9.900 puanlar ise direnç olarak görülüyor.

Editör: Halit Alptekin