Venezuela hükümeti,dün gece yaptığı açıklamada,ülkenin güneydoğusunda, bir yerli topluluğa yakın konumda bulunan bir altın madeninde meydana gelen çökme sonucu en az 12 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Olay, Bolivar eyaletindeki Icaparro kasabası yakınlarında, resmi olmayan ve küçük ölçekli bir altın madenciliği sahasında Çarşamba günü gerçekleşti. Çöken maden, ülkenin ekonomik krizi nedeniyle, özellikle altın olmak üzere, kazançlı minerallerin çıkarıldığı, kayıt dışı ve güvensiz koşullarda çalışan binlerce insanın bulunduğu, maden zengini uzak bölgelerden biri.

Riskli madenler, genellikle hükümet yetkililerinin sınırlı denetimi altında işletiliyor. Hükümet, buradan çıkarılan altını sıklıkla kendi kullanımı için işleyerek külçe haline getiriyor.

Venezuela Risk Yönetimi ve Sivil Koruma Ajansı, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, afetzedelere gıda, su ve tıbbi yardım sağladığını ve ayrıca ölenlerin cesetlerinin yaklaşık 700 kilometre kuzeydeki Puerto Ordaz'a taşınması işlemlerini koordine ettiğini bildirdi.