Son iki ayda Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) dana ve kuzu kesim fiyatlarını 410 TL'den 310 TL'ye kadar düşürmesine rağmen, perakende fiyatlarında aynı düşüş görülmüyor. Üreticiler, girdilerde düşüş olmamasına rağmen düşük fiyattan hayvanlarını kesime verdiklerini, ancak market ve lokantalarda fiyatların düşmediğini belirterek, Bakanlık'tan denetim talep ediyor.

Üretici Fiyatları Düşerken Perakende Sabit Kaldı

Ocak ayında kombinalarda dana yağsız kesim fiyatı 380 ila 410 lira arasında seyrederken, bugün bu fiyatlar 310 ila 325 liraya kadar düştü. Dana kuşbaşı fiyatı 600 liradan 450 liraya, kıyma ise 520 liradan 410 liraya geriledi. Ancak, bu düşüş lokanta, market ve kasaplara yansımadı. Yeme içme sektöründe menü fiyatlarındaki artış devam ederken, kasaplarda et fiyatları sabit kaldı.

Üreticilerin Tepkisi ve Talepleri

Konya'da besicilik yapan Mahmut İşbilen, dana ve kuzu kesim fiyatlarındaki düşüşe rağmen yem ve veteriner maliyetlerinin arttığını belirtti. İşbilen, "Enflasyon düşsün diye uygun fiyattan hayvanlarımızı kesime yolladık. Ama perakendede fiyat düşüşü görmüyoruz. Lokanta ve marketlerde et fiyatları hâlâ yüksek. Bakanlık, bu durumu denetlemeli," dedi.

Tavuk Eti Fiyatlarında Düşüş

Ticaret Bakanlığı'nın tavuk eti ihracatını sınırlandırması ve fahiş fiyat uygulayan firmalara ceza kesmesi sonrası tavuk eti fiyatlarında da düşüş yaşandı. Tavuk göğsünün kilosu 260 liradan 175 liraya, bagetin kilosu 150 liradan 125 liraya, bütün tavuğun fiyatı ise 120 liradan 100 liraya kadar geriledi.

Yıl Sonuna Kadar İndirim Beklentisi

Et ve Süt Kurumu, et ithalatının yıl sonuna kadar devam edeceğini ve bu sayede kırmızı et fiyatlarının düşeceğini belirtti. Sektör temsilcileri, ithalatın sürekli değil, dönemsel olması gerektiğini savunarak, iç piyasada denge sağlandıktan sonra ithalatın durmasını istiyor. Yıl sonuna kadar et fiyatlarında yüzde 10 civarında bir indirim daha bekleniyor.

Editör: Halit Alptekin