Maliye Bakanlığı, gelirleri ile harcamaları arasında yüzde 20’den fazla fark olan mükelleflerin peşine düşüyor. Yeni düzenlemeyle, kaynağı açıklanamayan gelirlerden vergi alınacak.

Gelir ve Harcama Uyuşmazlığı

Maliye Bakanlığı, risk analizi sonucunda gelirleri ile harcamaları arasında uyumsuzluk olan mükelleflerden "Özel Gider Bildirimi" isteyecek. Bu bildirimi yapamayanlar, farkın vergisini ödemek zorunda kalacak.

Vergi İncelemesi Başlatılacak

Lüks harcamalarını açıklayamayan mükellefler hakkında vergi incelemesi başlatılması bekleniyor. Bu amaçla "mükellef hesap kartı" oluşturulacak. Taslak düzenlemeye göre, farkı izah edemeyenlerden vergi alınacak.

Uluslararası Örnekler İncelendi

ABD, İtalya ve Batı Avustralya’daki benzer uygulamalar incelenerek hazırlanan düzenleme, gelirleri ile harcamaları uyumsuz olan mükelleflerin izaha davet edilmesini öngörüyor. Uyum sağlayamayanlar, mali suçlarla mücadele birimlerinin radarına girecek.

2025'te Yürürlüğe Girecek

Düzenleme, 1 Ocak 2025’te yürürlüğe girecek ve 2024 yılı kazançlarına uygulanacak. Mükelleflerin lüks gayrimenkul ve taşıt alımları, yüksek kira ve aidat ödemeleri ile pahalı eğitim harcamaları mercek altına alınacak.

Editör: Halit Alptekin