Hazine ve Maliye Bakanlığı, kayıt dışı ticareti azaltmak amacıyla fiş ve fatura gibi belgeleri düzenlemeyen ve almayanlara ağır yaptırımlar getirmeye hazırlanıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) hazırladığı öneriler arasında toplumun tamamını ilgilendiren alışverişte belge düzenlemesi dikkat çekiyor.

Fiş Almayanlara Özel Usulsüzlük Cezası

Halen fatura ve fiş gibi belgeleri düzenlemeyenlere tutarın yüzde 10’u kadar ve en az 3 bin 400 lira tutarında özel usulsüzlük cezası uygulanıyor. Alıcının mükellef değil de tüketici olması halinde ceza 1/5 oranında uygulanıyor. Yeni dönemde ise bu cezanın hem alıcı hem de satıcılar için artırılması öngörülüyor. Satıcılar için belge düzenine uyulmadığı durumda ceza tutarının 3 bin 400 liradan asgari 30 bin liraya yükseltilmesi öneriliyor. Satış bedeli yüksek ise düzenlenmeyen tutarın yüzde 30’u kadar özel usulsüzlük cezası uygulanacak. Ancak alıcılar, belge düzenlenmemesini 5 gün içinde GİB’e bildirmesi halinde cezadan kurtulacak.

Hesabını Başkasına Kullandırana Ağır Ceza

Satışlarını şirket hesabı yerine ailesi veya başkasının IBAN hesaplarına havale yaptırarak tahsil eden şirketler ile kendisine ait hesabı bunlara kullandıranlara da ağır yaptırımlar geliyor. Her iki kesime de asgari 30 bin lira-azami 20 milyon lira olmak üzere işleme konu tutarın yüzde 10’u kadar ayrı ayrı özel usulsüzlük cezası kesilecek.

POS Cihazını Başkasına Kullandıranlara Yaptırım

Son dönemlerde sıkça gündeme gelen başkasına ait POS cihazını kullananlar ile POS cihazını başkasına kullandıranlara da ağır yaptırımlar öngörülüyor. Mükellefiyet türüne göre her iki tarafa da 22 bin liradan başlayıp 90 bin liraya kadar çıkan miktarda özel usulsüzlük cezası kesilmesi planlanıyor.

Editör: Halit Alptekin