ABD Hazine Bakanlığı, geçen yıl hiçbir büyük ticaret ortağının ABD doları karşısında kendi para birimini manipüle etmediğini bildirdi.

Raporda Neler Yer Alıyor?

ABD Hazine Bakanlığı'nın "ABD'nin Başlıca Ticari Ortaklarının Makroekonomik ve Döviz Politikaları Raporu" Kongre'ye sunuldu. Raporda, ABD'nin mal ve hizmet ticaretinin yaklaşık yüzde 78'ini gerçekleştirdiği büyük ticari ortaklarının uygulamaları değerlendirildi.

Manipülasyon Olmadığı Belirlendi

Raporda, ABD'nin başlıca ticaret ortaklarından hiçbirinin, Aralık 2023'e kadarki dört çeyrek boyunca ödemeler dengesi ayarlamalarını önlemek veya uluslararası ticarette haksız rekabet avantajı elde etmek amacıyla döviz kurunu manipüle etmediği belirtildi.

Japonya İzleme Listesi'nde

Hazine Bakanlığı'nın döviz uygulamalarına dikkat edilmesi gereken başlıca ticaret ortaklarının yer aldığı "İzleme Listesi"ne Japonya da eklendi. Listede Çin, Japonya, Malezya, Singapur, Tayvan, Vietnam ve Almanya bulunuyor.

Çin'e Şeffaflık Çağrısı

Ayrıca, Hazine Bakanlığı, Çin'e döviz müdahalelerini yayınlaması ve döviz kuru politikası hakkında daha şeffaf olması çağrısında bulundu. Çin'in bu konudaki şeffaflık eksikliği, ülkeyi büyük ekonomiler arasında farklı bir konuma getirdiği ve Hazine'nin yakından izlemeyi gerektirdiği ifade edildi.

Editör: Halit Alptekin