Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yayımladığı mart ayı dış ticaret verilerini değerlendirdi. Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dış ticaret açığında gözlemlenen iyileşme trendinin 8 aydır kesintisiz devam ettiğini belirtti.

Yatırımcılara müjde! TLREF'e endeksli 4 yıl vadeli tahviller! Yatırımcılara müjde! TLREF'e endeksli 4 yıl vadeli tahviller!

Mart Ayında Dış Ticaret Açığındaki İyileşme

Mart ayında Türkiye'nin yıllık dış ticaret açığı, önceki yılın aynı ayına kıyasla 26 milyar dolarlık bir iyileşme ile 92 milyar dolara düştü. Bu dönemde Türkiye'nin ihracatı 22 milyar 571 milyon dolar olurken, ithalatı 29 milyar 912 milyon dolar olarak gerçekleşti. Böylece, dış ticaret açığı 7 milyar 341 milyon dolara indi ve ihracatın ithalatı karşılama oranı %75,5'e yükseldi.

Mehmet Şimşek
Küresel Ticarette Türkiye'nin Stratejik Konumu

Bakan Şimşek, salgın sonrası yeniden şekillenen tedarik zincirleri ve küresel ticaretteki parçalanmaların, Türkiye'nin stratejik konumu sayesinde avantaj sağladığını vurguladı. Ayrıca, dost ve yakın ülkelerden tedarik eğiliminin arttığını belirtti. Bakan, yapısal reformlarla Türkiye'nin küresel ticaretteki pozisyonunu daha da güçlendireceklerini ifade etti.

Ekonomi Programının Etkileri

Şimşek, 2024 yılının ilk çeyreğinde, yıllık mal ihracatının 257,6 milyar dolara, turizm gelirlerinin ise 56,3 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

Editör: Halit Alptekin