Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre, 2024'ün Ocak-Mart döneminde Türkiye'nin turizm geliri, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 artış gösterdi ve 8 milyar 784 milyon 800 bin dolara ulaştı. Aynı dönemde ziyaretçi sayısında da yüzde 10,1'lik bir artış kaydedildi.

Turizm Geliri ve Ziyaretçi Sayısında Artış

2024'ün ilk çeyreğinde Türkiye'yi ziyaret edenlerin sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre önemli bir artış göstererek 9 milyon 10 bin 90 kişiye ulaştı. Bu dönemde, turizm gelirlerinin önemli bir kısmı yurt dışında ikamet eden vatandaşlardan sağlandı. Ayrıca, turizm harcamalarının büyük bir bölümü kişisel harcamalar ve paket tur harcamalarından oluştu.

Harcama Türlerindeki Değişimler

Turizm geliri içinde yeme içme harcamalarının payı %22,6, uluslararası ulaştırma harcamalarının payı %16,7, paket tur harcamalarının payı ise %11,5 oldu. Bu harcamaların geçen yıla göre artış göstermesi, turizm sektöründeki canlılığın bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

İş Yatırım, TÜPRAŞ hisselerinden milyarlık alım gerçekleştirdi! İş Yatırım, TÜPRAŞ hisselerinden milyarlık alım gerçekleştirdi!

Ziyaret Amaçları ve Turizm Giderleri

Ziyaretçilerin %46'sı gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler amacıyla Türkiye'yi tercih ederken, %31,3'ü akraba ve arkadaş ziyareti için geldi. Yurt dışını ziyaret eden Türk vatandaşlarının sayısı ise %18,4 artarak 2 milyon 449 bin 225 kişiye yükseldi. Söz konusu ziyaretçilerin yaptığı toplam harcama 1 milyar 779 milyon 649 bin dolar olarak gerçekleşti.

Editör: Halit Alptekin