Milli Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili, ABD'nin Türkiye'ye yönelik 23 milyar dolarlık F-16 savaş uçağı satışını onaylamasının ardından, Türkiye'nin hâlen 40 Eurofighter Typhoon jeti satın alma konusunda ilgisini sürdürdüğünü açıkladı.

Türkiye'nin Eurofighter Typhoon ile Görüşmeleri

Kasım ayında Türkiye, Typhoon satın almak için İngiltere ve İspanya ile görüşmeler yapmış, ancak Almanya bu fikre karşı çıkmıştı. Milli Savunma Bakanlığı kaynağının belirttiğine göre, bu görüşmeler, Ankara'nın 2021'de ABD'den talep ettiği F-16 jetlerinin sağlanamayabileceği anlaşıldıktan sonra başlamıştı.

ABD'den Türkiye'ye F-16 Satışının Onayı

Geçen hafta Joe Biden yönetimi, Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini onaylamasından bir gün sonra, Türkiye'ye 40 adet Lockheed Martin F-16 ve 80 modernizasyon kitinin satışını sürdüreceğini Kongre'ye bildirdi.

Türkiye'nin Eurofighter Typhoon Alımı Üzerine Beklentiler

Savunma bakanlığından bir yetkili, Kongre'nin F-16 satışını engellemesini beklemediğini, ancak Türkiye'nin hâlen Eurofighter Typhoon jetlerini satın almak istediğini belirtti. Türkiye, konsorsiyum üyesi Almanya'nın bu konuda olumlu bir yaklaşım sergilemesini bekliyor.

Eurofighter Typhoon Jetlerinin Üreticileri

Eurofighter Typhoon jetleri, Airbus, BAE Systems ve Leonardo'nun temsil ettiği Almanya, İngiltere, İtalya ve İspanya'dan oluşan bir konsorsiyum tarafından üretiliyor.

Türkiye'nin Hava Kuvvetleri Geliştirme Planları

Türkiye, hava kuvvetlerini güçlendirmek amacıyla BAE iş birliğiyle kendi milli muharebe uçağı KAAN'ı geliştirme çalışmalarını sürdürüyor.

Editör: Halit Alptekin