Savunma Bakanı Robert Kalinak, Slovakya'nın hava sahasını güçlendirmek adına ABD'den Patriot füze savunma sistemi satın alma görüşmelerini sürdürdüğünü belirtti. Söz konusu planlar, ülkenin geniş kapsamlı savunma stratejilerinin bir parçasını oluşturuyor.

İndirim Olanakları ve Geçmiş Alımlar

Kalinak, Slovakya'nın geçmişte ABD'den aldığı saldırı helikopterleri konusunda sağlanan indirimleri, yeni füze savunma sistemi alımında da kullanmayı hedeflediğini ifade etti. Özellikle Bratislava'nın Ukrayna'ya gönderdiği emekli MiG-29 savaş uçakları ve S-300 hava savunma sistemi sonrası bu indirimlerin mümkün olduğu kaydedildi.

Helikopter Teklifi ve Hükümetin Yaklaşımı

Kalinak, geçen yıl ABD'den alınan teklifle ilgili ayrıntıları paylaştı. Bratislava, 12 yeni Bell AH-1Z Viper helikopteri için üçte iki oranında bir indirim almıştı. Bu teklif, Slovakya'nın eski savaş uçaklarını Ukrayna'ya göndermesinin ardından ABD'nin Dış Askeri Finansman programı kapsamında yapıldı. Yeni hükümetin Ekim 2023'te iktidara gelmesiyle birlikte, Ukrayna'ya yapılan askeri yardım malzemeleri durduruldu.

Savunma Önceliği ve NATO'nun Doğu Kanadı

Kalinak, tartışılan helikopterlerin saldırı amaçlı olduklarını, ancak ülkenin önceliğinin savunma, özellikle hava savunması olduğunu vurguladı. Slovakya, Ukrayna ile komşu konumda olup NATO'nun doğu kanadını güçlendirme çabalarının bir parçası durumunda.

İtalya'dan Gelen Geçici Destek

İtalya'dan gelen ve Nisan ayına kadar Slovakya'da kalacak olan bir Patriot sistemi, geçici bir destek sağlıyor.

Diğer Ülkelerle İşbirliği

Slovakya'nın kısa ve orta menzilli hava savunma sistemleri konusunda Polonya ve İsrail ile de görüşmelerde bulunduğu bilgisi paylaşıldı.