ABD, Çin'in askeri bağlantılı olduğu iddia edilen firmaları, Amerikan teknolojisini koruma amacıyla Savunma Bakanlığı listesine ekledi. Söz konusu adım, geniş çaplı bir güvenlik stratejisinin bir parçası olarak değerlendiriliyor.

Savunma Bakanlığı Listesine Eklenenler

Reuters'ın ilk olarak bildirdiği listede yer alan yeni isimler arasında bellek çipi üreticisi YMTC, yapay zeka şirketi Megvii, lidar üreticisi Hesai Technology ve teknoloji şirketi NetPosa bulunuyor. Güncellenen liste, Washington'un Çin'in askeri gücünü artırabileceği düşünülen firmalara yönelik eylemlerinin en yenilerinden biri.

Washington-Pekin İlişkilerindeki Gerginlik

Çin büyükelçiliği, ABD'nin bu adımına karşı çıkarak, devlet gücünün kötüye kullanılması olarak nitelendirdi ve ABD'nin "piyasa rekabeti ve uluslararası adil ticaret" iddialarına ters düştüğünü belirtti. Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'yi söz konusu ayrımcı uygulamaları derhal düzeltmeye ve Çinli firmalara faaliyet gösterebilecekleri adil bir ortam sağlamaya çağırdı.

Hesai Group ve Diğer Şirketlerden Yanıtlar

Hesai Group, hiçbir ülkenin ordusuna ürün satmadığını ve ordularla bağının olmadığını ifade ederek listeye eklenmenin hayal kırıklığı yarattığını belirtti. YMTC ve Megvii, yorum taleplerine yanıt vermedi.

Listelenmenin Potansiyel Etkileri

Listede yer almak, doğrudan yasaklama gerektirmese de, belirlenen şirketlerin itibarına zarar verebilir ve ABD kuruluşları için bu firmalarla iş yapmanın risklerini gözler önüne serer. Ayrıca, Hazine Bakanlığı'nın yaptırım uygulama baskısını artırabilir.

2024 Ulusal Savunma Yetki Yasası'nın Etkisi

2024 Ulusal Savunma Yetki Yasası, "Bölüm 1260H" listesine bazı önemli düzenlemeler getirerek, Savunma Bakanlığı'nın ilerleyen yıllarda belirlenen şirketlerle sözleşme yapmasını yasaklıyor.

Demokrasileri Savunma Vakfı'ndan Yorumlar

Demokrasileri Savunma Vakfı'ndan Craig Singleton, güncellenmiş 1260H listesinin Çin'in askeri-sivil füzyon stratejisine olan bağlılığını vurguladığını ve Çinli şirketler için büyük itibar riskleri oluşturduğunu belirtti. Singleton, bazı Çinli firmaların listeden çıkarılma çabalarına da dikkat çekti.

Listeye Eklenen Diğer Firmalar

Listeye eklenen diğer firmalar arasında China Three Gorges Corp, China Construction Technology Co, Yitu Network Technology ve halka açık şirketler Chengdu JOUAV Automation Tech Co, Chengdu M&S Electronics Technology Co ve Guizhou Aviation Technical Development Co yer alıyor.