Yunanistan'ın Kathimerini gazetesi, ABD'nin Türkiye'ye F-16 savaş uçakları satışı konusunda koşullar getirdiğini iddia etti. Gazetenin diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı, bu savaş uçaklarının yalnızca NATO ittifakı amaçları doğrultusunda kullanılmasını şart koştu.

ABD'nin Gizli Mektubu ve Koşullar

ABD Dışişleri Bakanlığının Temsilciler Meclisi ve Senato'nun dört komitesine gönderdiği içeriği gizli tutulan mektupta, Türkiye'nin bu koşulu ihlal etmesi durumunda Dışişleri Bakanlığı'nın müdahale edeceği ve sorun çözülmezse F-16 programının sonlandırılacağı belirtildi.

Benzer Durum: Türkiye'nin S-400 Alımı

Haberde, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alması sırasında yaşanan benzer durum ve Türkiye'nin F-35 programından çıkarılması örneğine de değinildi.

Yunanistan'a Dost Kongre Üyelerinden Güvenceler

Gazete, normalde Yunan hükümetinin ABD'nin bu tür bir mektubunun içeriğini görmek isteyeceğini, ancak Yunanistan'a dost Kongre üyelerinin verdiği güvencelere dayanarak, Atina'nın mektubun içeriğinin tatmin edici olduğuna inandığını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı'nın Şartının Arka Planı

Dışişleri Bakanlığı'nın koyduğu şart, özellikle Türkiye'nin Doğu Akdeniz ve Ukrayna'daki faaliyetlerine karşı şüpheci yaklaşan Kongre üyelerini F-16 satışına onay vermek için ikna etmeyi amaçlıyor.