Amerika’da yapılan son bir araştırmaya göre, insanların kendilerini zengin ve mali açıdan güvende hissetmeleri için yılda 520 bin dolar, yani yaklaşık 17 milyon TL kazanmaları gerekiyor. ‘Finansal olarak rahat’ hissetmenin karşılığı ise yıllık 6 milyon TL olarak belirlendi.

Anket Sonuçları: Nesiller Arası Farklar

New York merkezli tüketici finansal hizmetler şirketi Bankrate tarafından yapılan “Finansal Özgürlük” anketi, nesiller arasında zenginlik algısında farklılıklar olduğunu ortaya koydu. Baby Boomer kuşağı, zengin hissetmek için yıllık 556 bin dolar (18.1 milyon TL) gerektiğini belirtirken, X Kuşağı bu rakamı 574 bin dolar (18.7 milyon TL) olarak ifade etti. Y Kuşağı, yıllık 480 bin dolar (15.6 milyon TL) ile daha düşük bir miktarı yeterli bulurken, Z Kuşağı ise 461 bin dolar (15 milyon TL) ile kendini güvende hissedebileceğini söyledi.

Finansal Rahatlık: Yıllık 6 Milyon TL

Ankete göre, yıllık 186 bin dolar (6 milyon TL) kazananlar kendilerini finansal olarak rahat hissediyor. Bu miktar, 2022 yılında yapılan ankette belirlenen 79 bin 209 doların (yaklaşık 2.6 milyon TL) oldukça üzerinde.

Mali Güvenlik ve Yaşlı Nesillerin Endişeleri

Ankete katılanların yüzde 75'i mali açıdan tamamen güvende olmadıklarını belirtti. Bu oran, 2023 yılında yüzde 72 idi. Yaşlı nesiller, genç nesillere göre mali açıdan güvende olmadıklarını ve muhtemelen hiçbir zaman olmayacaklarını daha sık dile getiriyor.

Yüksek Gelir Kişisel Finans Başarısını Garantilemiyor

Bankrate analisti Sarah Foster, "Hayat her zaman biraz daha fazla parayla daha iyi olacakmış gibi görünüyor. Pandemiden bu yana geçen dört yılda konfor artık eskisi kadar önemli değil. Enflasyonu atlatmanın sırrı daha fazla para kazanmaktır, ancak daha yüksek gelirli olmak otomatik olarak kişisel finansta daha iyi olmak anlamına gelmez" dedi. Foster, geleneksel orta sınıf maaşı olan ve tasarruf eden birinin, ultra zengin ancak harcamalarını kontrol edemeyen bir kişiden daha başarılı olabileceğini vurguladı.

Editör: Halit Alptekin