AK Parti kurmaylarının yeni bir düzenleme ile en düşük emekli maaşını 10 bin TL’nin üzerine çıkarmayı hedeflediği öğrenildi. Hafta içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacak olan bu düzenleme, en düşük emekli maaşını en az 12 bin TL’ye yükseltecek.

Maaş Artışı Planı Hazır

AK Parti, emeklilerin yaşam standartlarını yükseltmek amacıyla yeni bir maaş artışı planı hazırladı. En düşük emekli maaşı, mevcut 10 bin TL seviyesinden 12 bin TL’ye çıkarılacak. Bu düzenleme, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunulacak ve onaylanması halinde hızla Meclis gündemine taşınacak.

3 Milyon Emekliyi Kapsayacak

Yaklaşık 3 milyon emekliyi ilgilendiren bu düzenleme, enflasyon farkından yararlanamayan emekliler için büyük bir değişiklik anlamına geliyor. En düşük emekli maaşı alanlar, mevcut maaşları üzerinden yapılan zam oranlarının yetersiz kalmasından dolayı bu iyileştirmeden yararlanacak.

Ekonomik Maliyet Analizi

AK Parti yönetimi, ilgili bakanlıklardan mali raporlar isteyerek yapılacak artışın maliyet analizini de Erdoğan’a sunacak. Bu rapor, düzenlemenin kaç emekliyi kapsayacağı ve maliyetinin ne olacağına dair detayları içerecek.

2024 Yılı Emeklilerin Yılı Olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2024 yılının emekliler için iyileştirmeler yılı olacağını açıkladı. 25 Ocak tarihinde en düşük emekli maaşı 10 bin TL olarak belirlenmişti. Bu yeni düzenleme ile 2024 yılı içinde ikinci bir iyileştirme daha yapılmış olacak.

Editör: Halit Alptekin