Türkiye ayakkabı sektöründe yıllık 500 milyon çiftin üzerinde üretim kapasitesine sahip olan yerli üreticiler, artan taklit ayakkabı ithalatından rahatsızlık duyuyor. Türkiye, 200 milyon çift ile dünyanın en büyük üç üreticisinden biri konumunda. Ancak, online sitelerde "orijinal ithal ayakkabı" adı altında satılan ürünlerin toplam taklit ayakkabı piyasasının yüzde 15'ine ulaştığı tahmin ediliyor.

Dolandırıcılık Vakası: Gedikpaşa’da Çek Skandalı

Gedikpaşa’da bir taklit ayakkabı toptancısında nakitten çek ve senede dönülmesi nedeniyle bir dolandırıcılık vakası yaşandı. Bölgede faaliyet gösteren bir toptancının 800 milyon TL'lik çeki karşılıksız çıkınca taklit ayakkabı üreticileri zor durumda kaldı.

İthalat Hızla Artıyor

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Berke İçten, sahte ayakkabı piyasasının son alınan kararlarla durağan bir sürece girdiğini ancak orijinal ayakkabı ithalatının hızla devam ettiğini belirtti. İçten, Çin gibi üreticilerden gelen sahte ayakkabıların, markaların en iyi mağazalarına götürüldüğünde ayırt edilmesinin zor olduğunu vurguladı. Yerli taklit ayakkabıcılar, ithalatın artmasıyla zor duruma düştüklerini ifade ediyor. Bu ürünlerin büyük bir kısmı resmi ithalat olmayıp, sınırlardan veya başka yerlerden gayri resmi yollarla geliyor.

Ayakkabı İthalatı ve İhracatındaki Dengesizlik

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, bu yılın Ocak-Mayıs döneminde ayakkabı ihracatı 557 milyon dolar olurken, ithalat 719 milyon dolara yükseldi. Bu durum, 5 aylık dönemde 162 milyon dolarlık dış ticaret açığına yol açtı. Geçtiğimiz hafta açıklanan ihracat verilerine göre, ayakkabı sektöründe ihracat kaybı bu yılın ilk yarısında yüzde 29,6 düşüşle 669 milyon dolardan 470 milyon dolara geriledi. Alınan duyumlara göre, bakanlık ithalatın önlenmesi ile ilgili çalışmalarını tamamladı.

Editör: Halit Alptekin