Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın uçuş modeli ve anten testleri tamamlanarak önemli bir aşama daha geride bırakıldı. Hasan Hüseyin Ertok, Türksat Genel Müdürü, ABD'nin başkenti Washington'da katıldığı dünyanın en büyük uydu fuarı Satellite 2024'te, Türksat 6A'nın son durumu hakkında bilgi verdi.

Uydu, Haziran Sonunda Uzaya Yollanıyor

Haziran sonunda uzaya gönderilmesi hedeflenen Türksat 6A, Ertok'un açıklamalarına göre, çalışmaların son aşamasına gelmiş durumda. Uçuş modeli ve anten testlerinin tamamlanmasının ardından, sistemin genel yapısıyla ilgili son testler yapılacak ve uydu, fırlatma merkezine gönderilmeye hazır hale getirilecek.

Uydu Ekosisteminde Büyük Bir Adım

Türksat 6A, Türkiye'nin uydu ekosisteminde önemli bir kilometre taşı olarak değerlendiriliyor. Hasan Hüseyin Ertok, "Türksat 6A, ülkemizin şu ana kadar yaptığı en büyük yerli üretim uydu. Birçok ekipman, yazılım ve yer sistemleri yerli olarak geliştirildi" dedi. Uydu, 42 derece doğu boylamında yer sabit yörüngeye yerleştirilecek ve Türksat 3A uydusundaki bazı müşteriler Türksat 6A'ya aktarılacak. Ertok, Türksat 6A'nın hizmete alınmasıyla Hindistan ve Endonezya'ya kadar olan bölgenin kapsama alanına gireceğini belirtti.

Cape Canaveral Üssü'nden Fırlatılacak

Yaklaşık on yıl süren çalışmaların ardından Türksat 6A, ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden Space X firmasının Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatılacak.

Editör: Halit Alptekin