ABD Merkez Bankası (FED), para politikası kararlarını bugün duyuracak. 19-20 Mart 2024 tarihlerinde yapılan toplantı sonrasında, alınacak faiz kararı Türkiye saati ile 21.00'de açıklanacak. Dünyanın en etkili merkez bankalarından biri olan FED'in bu kararı, küresel finans ve ekonomi dünyasında büyük öneme sahip.

Piyasaların Beklentisi ve FED'in Mevcut Durumu

Şu anda FED, federal fon oranını yüzde 5,25-5,50 aralığında tutarak, son 23 yılın en yüksek faiz oranını uyguluyor. Piyasalar, Mart ayı toplantısında FED'in politika faizini değiştirmemesini bekliyor. FED faiz görüntüleme aracı, faiz oranlarının sabit kalma ihtimalinin yüzde 99 olduğunu gösteriyor.

FED Başkanı Powell'ın Açıklamaları Merakla Bekleniyor

FED Başkanı Jerome Powell'ın 21.30'da yapacağı basın toplantısında vereceği mesajlar, faiz kararının kendisinden daha fazla önem taşıyor. Piyasalar, faiz oranlarında bir değişiklik beklemese de, faiz indirimi konusunda verilecek işaretler önemli. Geçtiğimiz Şubat ayı tüketici ve üretici enflasyon verilerinin piyasa beklentilerinin üzerinde gelmesi, faiz indirimi tahminlerini etkiledi. Mayıs ve Haziran ayları için faiz indirimi beklentileri sırasıyla yüzde 7 ve yüzde 59 olarak fiyatlandırılıyor.

FED Üyesi Bowman'ın Değerlendirmesi

FED Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman, geçtiğimiz ay faiz oranlarının erken düşürülmesinin ileride faiz artırımlarını gerektirebileceğini belirtti ve faiz indirimi için henüz erken olduğunu ifade etti.

Piyasaların FED Öncesi Durumu

  • Dolar/TL, yüzde 0,1 artışla 32,38 seviyesinde.
  • Ons altın, yüzde 0,01 azalışla 2.157 dolar seviyesinde.
  • Dolar endeksi, yüzde 0,28 artışla 103,89 seviyesinde.
  • ABD 10 yıllık tahvil faizi, yüzde 0,08 azalışla yüzde 4,29 seviyesinde.
Editör: Halit Alptekin