Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye'nin sanayi üretimi, geçtiğimiz yıllarda kaydedilen rakamları geride bırakarak yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Endeks, Aralık 2023'te 161,9'a çıkarak, yüksek teknoloji alanında da dikkat çekici artışlar gösterdi.

Yıllar İçindeki Sürekli Artış Dikkat Çekiyor

2014'te 104,9 olan sanayi üretim endeksi, son yıllarda gösterdiği istikrarlı artış ile 2023 sonunda 161,9'a ulaştı. Bu artışın özellikle imalat sanayisi ve yüksek teknolojili ürünlerde daha belirgin olduğu gözlemlendi.

İmalat Sanayisinde Yüksek Teknolojili Ürünler Öne Çıkıyor

Aralık 2023'te en yüksek seviyeye ulaşan 168,3 ile imalat sanayisi ve 252,5 ile sermaye malı başta olmak üzere, orta-düşük ve orta-yüksek teknoloji endeksleri de rekor değerler gösterdi. Yüksek teknolojili ürünlerin sanayi üretim endeksi, önceki yıllara kıyasla büyük bir sıçrama yaparak 428,8'e ulaştı.

Prof. Dr. Sefer Şener'in Değerlendirmeleri

Temel eczacılık ürünleri, bilgisayarlar ve elektronik ürünler gibi alt sektörlerdeki üretim endeksleri, rekor seviyeleri gördü. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefer Şener, bu artışların ekonomi üzerindeki etkilerini değerlendirerek, "Eğer bu artış eğilimi sürerse, Orta Vadeli Program'daki büyüme hedeflerini geçmek mümkün olabilir." dedi.

Sektördeki Büyüme ve İhracatın Rolü

Ana göstergeye en büyük katkı imalat sektöründen gelirken, ihracatın da bu büyümeye önemli bir katkı sağladığı belirtildi. Prof. Dr. Sefer Şener, özellikle yüksek teknolojili ürünlerdeki artışın, ekonomi için önemli bir gösterge olduğunu vurguladı.

Geleceğe Dair Öngörüler

Prof. Dr. Sefer Şener'in öngörülerine göre, yüksek teknolojili ürünlerdeki artışın devam etmesi durumunda, ekonomik büyüme hedeflerinin aşılması mümkün görünüyor. Ayrıca, ihracat odaklı büyümenin milli gelirdeki payının artması bekleniyor.