Avrupa Birliği, Türk vatandaşlarının Schengen vizesi başvurularında yaşadığı zorlukları hafifletmek amacıyla vize prosedürlerini basitleştirmeyi planlıyor. AB kaynakları, bu yönde Brüksel düzeyinde yoğun çalışmaların yapıldığını ve bazı prosedürlerin sadeleştirileceğini belirtti.

Ret Oranlarında Değişiklik Yok

Geçen yıl Türk vatandaşlarının Schengen vizesine başvuruları, önceki yıla göre yüzde 30 oranında arttı. AB kaynakları, ret oranlarında anlamlı bir değişiklik olmadığını ve Türk vatandaşlarının Schengen Bölgesine girmesinin engellenmesi gibi bir politikanın uygulanmadığını vurguladı. Yüksek talep ve teknik sorunların mevcut olduğu, bu sorunların çözülmesi için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın Açıklamaları

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, iş insanları ve öğrencilere vize kolaylığı sağlanması amacıyla hem AB ülkelerinin yetkilileriyle bire bir görüştüklerini, hem de Avrupa Birliği kurumlarıyla bu konuyu ele aldıklarını açıkladı. Vize başvuru süresinin kısaltılması için çalışmalara hız verildiğini belirtti.

Personel Artışı ve Bekleme Süresinin Azaltılması

Türkiye Gazetesi'ne konuşan üst düzey AB kaynakları, bazı büyükelçiliklerin başvurulara daha hızlı cevap verebilmek için personel artırdığını ve bekleme süresinin azaltılması için çaba sarf ettiklerini ifade etti. Vize verme sürecinin daha kaliteli olabilmesi için yoğun çalışmalar yapıldığı açıklandı.

TIR ve Kamyon Şoförlerine Yönelik Sorunlar

Açıklamada TIR ve kamyon şoförlerinin vize alma sürecinde yaşadığı zorluklara da değinildi. AB kaynakları, Avrupa'ya geçen düzensiz göçmen sayısının artması nedeniyle yetkili mercilerin daha tedbirli davrandığını belirtti.

Editör: Halit Alptekin