İstanbul'da üç nesildir antikacılıkla uğraşan Kartal Cihad Gültekin, İngiltere'deki antika pazarlarında müzayedeye çıkabilecek nadide ürünler ararken antikacılığa ilgi duyanlara "İlk gördüğünüzü almayın" tavsiyesinde bulundu.

İnternette Artan Antika Müzayedeleri

Son yıllarda internet ortamına taşınan antika müzayedeleri, birçok kişinin antikaya olan ilgisini artırdı. Sosyal medya üzerinden yapılan satışlar, Türkiye'deki müzayede evlerinin en büyük pazarı haline geldi.

Hiscox'un verilerine göre, internet üzerinden yapılan antika, sanat eseri ve koleksiyon ürünü satışları 2013'te 1,5 milyar dolardan 2019'da 4,8 milyar dolara yükseldi. Christie's, Sotheby's ve Phillips'in internetten satışları ise 2020'de yüzde 436 artarak 370 milyon dolara ulaştı.

Gültekin'in Antika Avcılığı

İstanbul'daki Çukurcuma Müzayede Evi'nin sahibi Kartal Cihad Gültekin, İngiltere'deki antika pazarlarında "antika avcılığı" yapıyor. Portobello Road Market'te AA muhabirine antikadan para kazanmanın inceliklerini ve antika eserlerin özelliklerini anlattı. Gültekin, Portobello pazarında midye kabuğu tasarımlı gümüş kutular, mum söndürme makasları ve tekstil ürünleri gibi nadide eserleri aradığını belirtti.

Hikayeleriyle Değer Kazanan Antikalar

Antika eserlerin tarihi ve durumu kadar hikayesi de önemlidir. Gültekin, Birinci Dünya Savaşı sırasında "Anti-Alman" çevrelerin tepkisini çekmemek için soyadından bir harf atan şair Sir John Betjeman'ın aile şirketinin mobilyalarının hikayesinden dolayı büyük rağbet gördüğünü belirtti. "George Betjemann and Sons" mobilya şirketinin ürünleri, hikayesi nedeniyle bugün çok değerli.

Tavsiyeler ve İngiltere Antika Piyasası

Gültekin, antika işine yeni başlayanlara ilk gördükleri eseri almamalarını tavsiye etti. Ayrıca, İngiltere pazarında Osmanlı eserlerinin nadir olduğunu ve sahte eser satışının düşük olduğunu belirtti. Fransız ve İtalyan antikacıların İngiltere'deki fuarlarda eserlerini satmalarının yaygın olduğunu, çünkü İngiliz pazarının büyük bir alım hacmine sahip olduğunu ifade etti.

Gültekin'in Antika Sektöründeki Başarısı

"Gizli Hazineler: Antikalardan Kar Etme Rehberi" kitabının yazarı olan Gültekin, araştırma yönü kuvvetli olanların antika sektöründe başarılı olma şansının yüksek olduğunu belirtti. Eserlerin özelliklerinin, tarihinin ve hikayesinin araştırılması gerektiğini vurguladı.

Editör: Merve Öney