AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya, Çinli şirket Guangzhou Automobile Group ile Türkiye'nin yerli otomobili TOGG arasında üretim mekanizması oluşturma konusunda görüşmelerin başladığını duyurdu. Çin menşeli otomotiv firmalarının Türkiye'ye ilgisi giderek artıyor.

Çinli Firmaların Türkiye'ye Yatırım Atağı

Yatırım teşviklerinin ardından Çinli dünya devi BYD, Türkiye'ye 1 milyar dolarlık yatırım yapma kararı aldı. Bu kararın hemen ardından Ulu Motor ile Skywell'in üreticisi Skyworth yetkilileri Ankara'ya gelerek görüşmelerde bulundu. Türkiye'deki otomotiv sektöründe hareketlilik devam ederken, TOGG da Çinli Guangzhou Automobile Group (GAC) ile iş birliği için masaya oturdu.

Elektrikli Araç Üretimi İçin Önemli Adım

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Zafer Sırakaya, Guangzhou Automobile Group'un elektrikli otomotiv üretimi konusunda TOGG ile görüşmeler gerçekleştirdiğini belirtti. Temmuz ayında, GAC yetkililerinin TOGG'a ziyaret gerçekleştirmesi planlanıyor. Bu ziyaret, iş birliği potansiyelini değerlendirmek ve üretim süreçlerini planlamak amacı taşıyor.

Guangzhou Automobile Group Hakkında

Çin merkezli bir otomotiv şirketi olan Guangzhou Automobile Group, 1955 yılında kuruldu ve otomobil ile otobüs üretimi yapıyor. Şirket, Trumpchi, Aion, Hycan gibi kendi markalarının yanı sıra GAC-Toyota, GAC-Honda, GAC-FCA (Jeep) ve GAC-Mitsubishi gibi yabancı markalarla ortak girişimler gerçekleştiriyor. Elektrikli araçlar konusunda da iddialı olan GAC Group, 2021 yılında 2 milyon 144 bin araç satışına ulaşarak Çin'in beşinci büyük otomobil üreticisi konumunda bulunuyor.

Editör: Halit Alptekin