Sıfır otomobilde beklenen tarih geldi! Yarın ve Pazartesi günü otomotiv sektöründe önemli değişiklikler yaşanacak. Avrupa Birliği'nin "Genel Güvenlik Yönetmeliği" (GSR) yarından itibaren zorunlu hale gelirken, 8 Temmuz Pazartesi günü ise Çinli otomobillere ilave gümrük vergisi uygulanmaya başlayacak.

Yeni Düzenlemeler ve Pazar Etkisi

Otomobil pazarında dengeleri değiştirecek hamleler peş peşe geliyor. Geçtiğimiz haftalarda açıklanan kararlar, yarın ve Pazartesi günü yürürlüğe girecek. Bu yeni adımların sıfır otomobil fiyatlarına zam olarak yansıması bekleniyor. Avrupa Birliği'nin yeni otomobillerde zorunlu hale getirdiği GSR uygulaması 7 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe giriyor. Bu tarihten itibaren markalar, GSR özelliği taşımayan otomobilleri bir önceki yıl yaptığı toplam satışın yüzde 10’unu geçmeyecek şekilde satabilecek. Sektör temsilcileri, markaların elinde GSR özelliği taşımayan 50 binden fazla araç stoku olduğunu belirtiyor.

Ulusal Tip Onayı ve Gümrük Vergisi

Geçtiğimiz günlerde alınan bir kararla, ulusal tip onayı ile üretilen araçlar için tarih 31 Ağustos’a ertelendi. Ancak Çin’den ithal edilen tüm yakıt tiplerindeki binek araçlara yüzde 40 ilave gümrük vergisi uygulanacak. En düşük gümrük vergisi 7 bin dolar olarak belirlenmişti.

Çinli Otomobillere Ek Vergi

8 Temmuz Pazartesi günü itibarıyla Çin'den ithal edilen araçlara yüzde 40 ilave vergi uygulanacak. Bu karar, Çinli otomobillerin fiyatlarında 400-700 bin TL arasında artışa neden olabilir. Sektör temsilcileri, bu durumda markaların Türkiye’ye yönelik üretim planlarını yeniden gözden geçireceğini ifade ediyor.

Yatırım Yapan Çinli Markalara Vergi Muafiyeti

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, yatırım teşvik belgesi kapsamında gümrük muafiyetinden yararlanarak gerçekleştirilen Çin menşeli oto ithalatı, uygulanan ek mali yükümlülükten muaf olacak. Türkiye'de yatırım yapan Çinli markalar, bu vergiden muaf tutulacak.

Otomobil Pazarında Satışlar Hız Kesmedi

Otomotiv pazarında Haziran ayında yıllık olarak gerileme olsa da satışlar 100 bin barajını aştı. 2023 yılı Haziran ayına göre yüzde 5,3 azalarak 106 bin 238 adet oldu. Satışları yürürlüğe girecek bu iki önemli karar tetikledi. Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2024 yılı Ocak-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,7 oranında artarak 577 bin 981 adet olarak gerçekleşti. Otomobil satışları, geçen yıla göre yüzde 7,3 oranında artarak 462 bin 955 adet oldu.

Editör: Halit Alptekin