TikTok'un Çinli sahibi ByteDance, platformun Amerika Birleşik Devletleri'nde yasaklanmaması için dokuz ay içinde hisselerini satma zorunluluğu ile karşı karşıya. Eğer ByteDance, belirlenen süre içinde hisseleri satmazsa TikTok, ABD'de kullanıma kapatılacak. Tasarı, ABD Başkanı Joe Biden'a sunuldu ve Biden, masasına geldiği anda imzalayarak yasalaştıracağını belirtti.

ByteDance'den Cevap Gecikmedi

ByteDance, bu konuda hızlı bir şekilde bir yanıt vermediğini BBC'ye açıkladı. Şirket daha önce, TikTok'u satmaya zorlayan her türlü girişime karşı çıkacağını ifade etmişti.

Çin'in Onayı Gerekli Olacak

ABD'nin ByteDance'i satışa zorlama çabaları başarılı olursa, herhangi bir anlaşmanın Çinli yetkililerin onayını gerektireceği belirtiliyor. Ancak Çin hükümeti, böyle bir adıma karşı çıkacağını açıkça ifade etmiş durumda.

Elon Musk Endonezya'da! Starlink hizmeti Bali'de başlıyor Elon Musk Endonezya'da! Starlink hizmeti Bali'de başlıyor

Yasal Sürecin Uzaması Bekleniyor

Analistler, sürecin tamamlanmasının yıllar sürebileceğini öngörüyor. Söz konusu yasa tasarısı, Ukrayna, İsrail, Tayvan ve ABD'nin Hint-Pasifik bölgesindeki diğer ortaklarına yönelik askeri yardımı da içeren geniş kapsamlı bir yasal düzenlemenin parçası.

Kongre'den Geniş Destek

Yasa tasarısı, Amerikan Senatosu'ndan geniş bir destek aldı; 79 senatörün lehte, 18 senatörün ise aleyhte oy kullandığı belirtildi.

Veri Güvenliği Endişeleri

Milyonlarca Amerikalı kullanıcının verilerinin Çin hükümetinin eline geçmesinden endişe duyan Kongre, TikTok'u Pekin merkezli şirketten ayırma çabalarını hızlandırdı.

Tasarının Olası Etkileri

Geçen hafta, sosyal medya şirketi, tasarının Amerika'da ifade özgürlüğü haklarını ihlal edeceğini, yedi milyon işletmeyi olumsuz etkileyeceğini ve yılda 24 milyar dolar ekonomik katkı sağlayan bir platformun kapanmasına neden olacağını belirtti.

Editör: Halit Alptekin