Tesla, Kaliforniya'da 601 çalışanını işten çıkarıyor Tesla, Kaliforniya'da 601 çalışanını işten çıkarıyor

Elon Musk'ın Amerikalı otomobil üreticisi Tesla, Hintli bir pil üreticisini, ürünlerini tanıtmak için "Tesla Power" markasını kullanarak ticari marka haklarını ihlal etmekle suçladı. Şirket, tazminat ve kalıcı tazminat talebiyle Yeni Delhi'deki bir hakimden şirkete karşı tedbir kararı aldı.

Tesla'nın İddiaları ve Mahkeme Süreci

Tesla, bu hafta Delhi'deki Yüksek Mahkeme'deki duruşmada, Hintli şirketin Nisan 2022'de gönderilen durdurma ve vazgeçme bildirimine rağmen "Tesla Power" markası altında ürünlerinin reklamını yapmaya devam ettiğini belirtti. Mahkeme, Cuma günü bu bilgiyi internet sitesinde yayımladı.

Hintli Şirketin Savunması

Duruşmada, Tesla Power India Ltd.'nin ana faaliyet alanının “kurşun asitli piller” üretmek olduğu ve elektrikli otomobil üretmeyi planlamadığı belirtildi. Mahkeme, Hintli şirketin savunmasını destekleyecek belgeler sunmasının ardından yazılı yanıtları için üç hafta süre tanıdı.

Ticari Marka İhlali İddiası

Tesla, Delaware eyaletinde kurulan bir şirket ve Hintli şirket, "Tesla Power" ve "Tesla Power USA" markalarını kullanmakla suçlanıyor. Tesla Power USA'nın da Delaware'de genel merkezi olduğu ve uygun fiyatlı piller sağlamada lider bir şirket olarak tanındığı iddia edildi.

Tesla Power'ın Açıklaması

Bir Tesla Power temsilcisi, şirketin Elon Musk'un Tesla'sından çok önce Hindistan'da var olduğunu ve hükümet onaylarını aldığını söyledi. Tesla Power'dan Manoj Pahwa, "Hiçbir zaman Elon Musk'un Tesla'sıyla bağlantılı olduğumuzu iddia etmedik" dedi.

Tesla'nın Savunması

Tesla, Hintli şirketin 2022'de kendi markasını kullandığını keşfettiğini ve onu durdurmakta başarısız olmasının dava açmaya zorladığını söyledi. Bu sorun, Elon Musk'ın Hindistan ziyaretini iptal etmesinin ardından ortaya çıktı. Davanın bir sonraki duruşması 22 Mayıs'ta yapılacak.

Editör: Halit Alptekin