Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Nisan ayı verilerine göre, otomotiv endüstrisi 2,7 milyar dolarlık ihracatla geçen ay en fazla dış satım yapan sektör olarak öne çıktı. Bu başarı, otomotiv endüstrisini Türkiye'nin ihracat şampiyonu yaptı.

Diğer Sektörler ve İhracat Rakamları

Almanya'nın elektrikli otomobil ihracatı tavan yaptı Almanya'nın elektrikli otomobil ihracatı tavan yaptı

Otomotiv sektörünü, 2,5 milyar dolar ile kimyevi maddeler ve mamulleri, 1,2 milyar dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon takip etti. Nisan ayında fındık ve mamulleri ihracatı %43,9 artışla en fazla büyüyen sektör oldu.

Sanayi grubu, Türkiye'nin toplam ihracatının %81,2'sini gerçekleştirirken, bu grubun dış satımı geçen ay %3,7 azalışla 13,3 milyar dolar oldu. Tarım grubu ihracatı %2,4 artarak 2,6 milyar dolara yükselirken, madencilik grubunun ihracatı 467,2 milyon dolar ile sabit kaldı.

En Fazla İhracat Yapılan Ülkeler ve Kentler

Almanya, ABD ve Birleşik Krallık, Nisan ayında Türkiye'nin en fazla ihracat yapılan ülkeleri olarak sıralandı. İhracat rakamlarına göre Almanya'ya 1,3 milyar dolar, ABD'ye 1 milyar dolar, Birleşik Krallık'a ise 871,7 milyon dolarlık ürün satıldı.

İstanbul 6,7 milyar dolarla en fazla ihracat yapan kent oldu. Kocaeli ve Bursa sırasıyla 1,5 milyar dolar ve 1,2 milyar dolarla takip etti. Toplamda 51 kent, ihracat rakamlarını artırdı.

Nisan ayında 1068 firma ilk kez ihracat gerçekleştirirken, bu yeni firmaların ihracata katkısı 82 milyon dolar oldu. Ancak birim ihracat değeri 1,34 dolara gerileyerek dikkat çekti.

Editör: Halit Alptekin