Otomobilde mayıs ayı kampanyaları! Otomobilde mayıs ayı kampanyaları!

Tesla, satışlar düşerken ve elektrikli araçlar (EV) için yoğunlaşan rekabetle karşı karşıya kalınca, özellikle daha uygun maliyetli Çin EV'lerine karşı rekabet edebilmek için Çin'deki modellerin fiyatlarını yaklaşık 2.000 dolar düşürdü. Elon Musk liderliğindeki elektrikli araç üreticisi, Pazar günü yapılan bir açıklamada, yenilenen Model 3'ün Çin'deki başlangıç fiyatını 1.930 dolar azaltarak 32.000 dolara çektiğini duyurdu.

Şirket, Model Y'nin başlangıç fiyatını 249.900 yuan'dan düşürürken, Model S ve Model S Plaid için de benzer indirimler uyguladı. Model X'in fiyatları da güncellendi, normal versiyonu ve ekoseli versiyonu için yeni fiyatlar belirlendi.

ABD'de ise Tesla, Model Y, Model X ve Model S modelleri için fiyatları 2.000 dolar indirme kararı aldı. Ayrıca, Tam Otomatik Sürüş sürücü asistanı yazılımının fiyatı da 12.000 dolardan 8.000 dolara çekildi.

Küresel Teslimatlar ve Pazar Dinamikleri

Tesla, fiyat indirimlerinin talebi canlandırmaması sonucu, ilk çeyrekte küresel araç teslimatlarının yaklaşık dört yıldır ilk kez düşüş gösterdiğini bildirdi. Elektrikli araç üreticisi, dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin'deki rakipler daha uygun maliyetli modeller sunarken yüksek faiz oranlarının tüketici talebini olumsuz etkilediği bir dönemde eski modellerini yenilemekte yavaş kaldı.

Musk'ın İş ve Gezi Planları

Musk, Tesla'daki mevcut sorumluluklarını gerekçe göstererek Hindistan'a planladığı geziyi erteledi. Gezinin, Tesla'nın Güney Asya pazarına giriş planlarını duyurmayı da içermesi bekleniyordu. Ayrıca, Tesla'nın küresel iş gücünün yüzde onundan fazlasını işten çıkarma planları doğrultusunda şirket, teslimatlardaki ilk yıllık düşüşe hazırlık yapıyor.

Musk ayrıca, Tesla'nın uzun süredir beklenen uygun fiyatlı EV'sini robotaksi lehine geliştirme planlarını iptal ettiği yönünde çıkan haberlere ilişkin olarak, herhangi bir yanlışlığı düzeltmek yerine, doğrudan haber kaynağını yalanlayarak tepki gösterdi.

Hisse Senedi ve Piyasa Etkileri

Tesla'nın hisse değerleri, yılın bu dönemine kadar %40,8 oranında düşüş yaşadı. Musk, 2022'nin sonlarından itibaren marjlar pahasına hacim artışı peşinde koşarak bir fiyat savaşını körüklemiş oldu.

Editör: Halit Alptekin