Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Sırbistan İş Konseyi Başkanı Osman Arslan, Türkiye'nin Sırbistan ile ticaretinde net ihracatçı olduğunu belirtti. 2017'de 1 milyar doları aşan ticaret hacmi, 2022'de 2,3 milyar dolara yükseldi.

Geçen Yıl Ticaret Hacmi Düşüş Gösterdi

Arslan, geçen yıl ticaret hacminin %5,3 düşüşle 2,2 milyar dolara gerilediğini hatırlatarak, Nisan 2023 ile Mart 2024 döneminde Türkiye’nin Sırbistan’a ihracatının 1.560 milyon dolar, ithalatının ise 726 milyon dolar olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Geleceğe Güveni Tam

Arslan, Türkiye'nin siyasal ve ekonomik istikrarı, stratejik konumu ve yatırımcılarıyla geleceğe güvenle baktığını belirtti. Türkiye'nin Sırbistan'la ticaret hacmini büyütmek için önemli fırsatlar bulunduğunu kaydetti.

1000 Türk Firması Sırbistan’da 10 Bin Kişiye İstihdam Sağlıyor

Arslan, Türkiye ve Sırbistan arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlenmesinin bölgesel istikrara katkı sağlayacağını ifade etti. Sırbistan'da 1000 Türk firmasının yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağladığını vurguladı.

Yatırımların Değeri 10 Yılda 400 Milyon Dolara Yükseldi

Arslan, Türkiye'nin Sırbistan’daki yatırımlarının toplam değerinin son 10 yılda 1 milyon dolardan 400 milyon dolara yükseldiğini belirtti. Müteahhitlik firmalarının projelerinin toplamda 1 milyar dolarlık iş hacmine ulaştığını söyledi.

Türk Firmaları Sırbistan'da Yatırım Fırsatları Arıyor

Arslan, otomotiv, makine, sağlık ve enerji sektörlerinde yatırımların yoğunlaştığını ve EXPO 2027’nin Sırbistan’da düzenlenecek olmasının Türk firmaları için önemli bir fırsat oluşturduğunu ifade etti.

Editör: Merve Öney