Milyonlarca emekli, Temmuz ayında maaşlarına yapılacak zam oranını merakla bekliyor. Emekli maaşlarını belirleyecek son iki enflasyon verisi kaldı ve uzmanların tahminleri çeşitli oranlarda seyrediyor.

Enflasyon Verileri Bekleniyor

3 Haziran'da Mayıs ayı enflasyon rakamları açıklanacak. Ekonomi yönetimi, Mayıs ayında enflasyonun zirve yapacağını ve sonraki aylarda düşüşe geçeceğini belirtmişti. 3 Temmuz'da Haziran ayı enflasyonu açıklandığında, yılın ilk altı ayına ilişkin enflasyon rakamları netleşmiş olacak.

Ahmet Kurtuluş: Yüzde 25-30 Zam Beklentisi

Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, 4 aylık enflasyon verisinin yüzde 18,72 olarak gerçekleştiğini belirterek, "Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Mayıs ayı enflasyonunun yüksek beklendiğini ve Haziran ayında düşüş yaşanacağını söyledi. 6 aylık enflasyonun yüzde 25 civarında gerçekleşmesini bekliyoruz. Emekli maaşlarına yüzde 25 enflasyon farkı veya yüzde 5 ilave refah payı ile birlikte yüzde 30 zam yapılabilir. En düşük emekli maaşının 10 bin TL’den 12 bin 500 TL’ye çıkacağını değerlendiriyorum" dedi.

Muhammet Bayram: Yüzde 50 Zam Beklentisi

Ekonomist Muhammet Bayram, en düşük emekli maaşına yüzde 50 zam yapılacağını öngörüyor. Bayram, "Şu anda en düşük emekli maaşı 10 bin TL. EYT ile birlikte emeklilik sisteminin dengesi bozuldu. En düşük emekli maaşı yüzde 50 zamla 15 bin TL seviyesinde belirlenmelidir. Bu, 17 bin TL olan asgari ücretle aradaki makası kapatacaktır" dedi.

Emin Yılmaz: Yüzde 25,46 Enflasyon Tahmini

Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, "Emekli maaş farkları yasal olarak enflasyon verisi üzerinden hesaplanıyor. Ocak-Nisan enflasyon verisi yüzde 18,72 olarak açıklandı. Mayıs ve Haziran enflasyon verileriyle birlikte 6 aylık enflasyon tahmini yüzde 25,46 olacak. Emekli maaşlarına yüzde 25,46 zam ve ekstra yüzde 5-10 arası refah payı eklenmesi mümkün. En düşük emekli maaşı 12 bin 500 ile 15 bin TL arasında olabilir" diye konuştu.

Editör: Halit Alptekin