Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz oranlarını beklentilerin aksine 500 baz puan artırarak yüzde 45'ten yüzde 50'ye çıkarması, piyasalarda sürpriz etki yarattı. Döviz kurlarında dün başlayan düşüş trendi, bugün de devam etti.

Dolar Kuru ve Euroda Gözlemlenen Düşüş

Bu ayın sonunda gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesinde yapılan bu karar sonrası, dolar kuru ilk tepkilerde yüzde 1 kayıpla 32 TL seviyesine geriledi ve bu düşüş eğilimi sürdü. Günün ilerleyen saatlerinde dolar kuru, 31,87 TL seviyelerine kadar düştü ve yazım anında 31,99 TL'den işlem gördü. Serbest piyasada doların 32,50 TL'nin altında kalması, seçimlere doğru 32 TL seviyesinin altında kalacağı yönünde beklentileri güçlendirdi. Euro kuru da benzer bir düşüş trendi izleyerek dün 35,71 TL'den bugün 34,53 TL'ye kadar indi ve yüzde 0,63'lük düşüşle 34,65 TL'den işlem gördü.

Ekonomik Senaryolar ve Beklentiler

TCMB'nin faiz artış kararının ardından, döviz kurlarındaki bu düşüş, seçim öncesi ekonomik senaryoları ve piyasa beklentilerini etkiliyor. Önümüzdeki dönemde dolar ve euro kurlarının seyri, ekonomik analistler ve yatırımcılar tarafından yakından takip edilecek.

Editör: Halit Alptekin