Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), finansal piyasalardaki olumlu gelişmelerin ardından, 11 Ocak Perşembe günü New York'ta "Yatırımcı Günü"nün ilk etkinliğini gerçekleştirecek. Bu etkinlik, Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk priminin (CDS) önemli düşüşü ve rekor seviyeye ulaşan rezervler gibi finansal göstergelerdeki iyileşmelere yanıt olarak düzenleniyor.

Etkinliğin Gündemi

TCMB Başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan'ın liderliğinde düzenlenecek "Yatırımcı Günü", New York'ta, birçok uluslararası finans kuruluşunun merkezinde yapılacak. Etkinlik, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, sizleri Türk yetkililer ve yatırımcılar ile görüşeceğiniz bir güne davet ediyor" notuyla duyuruldu. Toplantıda makroekonomi, para politikası, finansal piyasalar ve bankacılık alanlarında sunumlar yapılacak ve geniş çaplı soru-cevap bölümleri olacak.

Başkan Erkan sunum yapacak

Etkinlik, TCMB Başkanı Erkan'ın "Para Politikası ve Enflasyon Görünümü" başlıklı sunumuyla başlayacak. Ardından "Türk Varlıklarına İlişkin Yatırımcı Görüşleri Paneli" düzenlenecek. Başkan yardımcıları ve birim yöneticilerinin katılımıyla "Dezenflasyon Patikası", "Döviz Rezervleri Stratejisi" ve "Bankacılık Sektörü ve Makroihtiyati Çerçeve" başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek. Etkinlik, Başkan Erkan'ın soruları yanıtlayacağı kapanış oturumuyla sona erecek.

Küresel Yatırımcılar Katılacak

Toplantıya, dünyanın en büyük yatırım fonlarından 200'ü aşkın üst düzey temsilcinin katılımı bekleniyor. Bu fonların toplam büyüklüğü 50 trilyon doları buluyor. Blackrock, Vanguard, Fidelity, UBS, Morgan Stanley, JP Morgan, Goldman Sachs ve PIMCO gibi önemli kurumlar etkinliğe katılacak.

TCMB'nin İletişim Politikası  Güçleniyor

1211 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu kapsamında, Banka'nın şeffaf ve etkili iletişim politikalarını destekleyen bu etkinlikler, geniş kapsamlı formatıyla TCMB tarihinde ilk kez düzenleniyor. "Yatırımcı Günü"nün ikincisi ise bu yıl Türkiye'de gerçekleştirilmesi planlanıyor.