Aralık ayında açıklanan enflasyon rakamları sonrasında, memur ve memur emeklilerinin yanı sıra SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarında artış kesinleşti. Yapılan hesaplamalara göre, memur ve memur emeklileri yılın ilk altı ayı için yüzde 49,25 oranında zam alacakken, SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 37,57 oranında zam alacaklar. Bu durum, memur emeklileri ile diğer emekli grupları arasında yaklaşık yüzde 12'lik bir farkın oluşmasına yol açtı.

Yüzde 12'lik Farkın Kapatılması Mümkün Mü?

Hürriyet yazarı Fulya Soybaş'ın görüşlerine yer verdiği Sosyal Güvenlik Müşavirleri Derneği Başkanı Emin Yılmaz'a göre, bu yüzde 12'lik fark, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla, emeklilerin memnuniyetini sağlayacak bir refah payı verilerek kapatılabilir. Yılmaz, SSK ve BAĞ-KUR emeklileri ile memur emeklileri arasındaki farkın, çeşitli alternatiflerle kademeli olarak kapatılmasının gündemde olduğunu belirtiyor.

Emekli Maaşlarında Yeni Düzenlemeler

Emin Yılmaz, memur emeklilerinin Temmuz ayında toplu sözleşme farkı alacağını ve bu durumun farkı azaltacağını ifade ediyor. Ayrıca, en düşük memur maaşının 9 bin 876 TL olduğu ancak 5510 sayılı kanun ile emekli olanların maaşlarının 7500-8500 TL arasında değiştiğini belirtiyor. Yılmaz, tüm bu faktörler göz önüne alındığında, farkın bir kerede kapatılmasının olası olduğunu düşünüyor.

Ankara Kulislerinden Emekli Zammı Haberleri

Öte yandan, Fulya Soybaş'ın Ankara kulislerinden edindiği bilgilere göre, kök maaşlara yansıyacak 5-10 puanlık bir refah payı çalışması masada bulunuyor. Emekli zammı için yüzde 45 ve 50 oranları gündemde yer alıyor, bu da emekliler için olumlu bir gelişme olabilir.