2024'ün ilk günlerinde ekonomik değişiklikler devam ederken, bira fiyatlarına yüzde 35'lik bir zam uygulandı. Bu zamla birlikte, daha önce 45 lira olan 50'lik biraların yeni fiyatı 60 lira seviyesine yükseldi. Köprü-otoyol geçişleri, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), trafik cezaları ve akaryakıt zamlarının ardından biraya gelen bu zam, tüketicileri etkiledi.

Tekel Bayileri Derneği'nden Zam Açıklaması

Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar ve Türkiye Tekel Bayileri Platform Başkanı Özgür Aybaş, bir bira markasına gelen yüzde 35 oranındaki zammı duyurdu. Yeni zammın ardından, 50'lik biraların yanı sıra grubun diğer ürünlerinde de fiyat artışları yaşandı. Aynı gruba ait en pahalı bira 95 TL'den, en ucuz bira ise 48 TL'den satılmaya başlandı.

Sigara Fiyatlarına da Zam Uygulanmıştı

2024'ün başında sigara fiyatlarına da art arda zamlar gelmişti. Uygulanan 1 ile 3 TL arasındaki zamlar sonucunda en pahalı sigara 70 TL, en düşük fiyatlı sigara ise 54 TL'ye yükselmişti. Bu zamlar, bira fiyatlarındaki artışla birlikte tüketici harcamalarını daha da artıran etkenler arasında yer alıyor.