Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda kabul edilen, işsizlik sigortası ve bazı kanunlarda değişiklikler içeren yeni kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu kanun, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Bağ-Kur emekli maaşlarına yönelik önemli değişiklikleri içermekte.

Emekli Maaşlarına Artış

Kanun kapsamında, SGK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına ocak ödeme dönemi itibarıyla %49,25 oranında bir artış yapılması kararlaştırıldı. Bu kararla, en düşük emekli aylığı 7 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseltilecek, böylece emekliler için bir nebze de olsa ekonomik rahatlama sağlanacak.

Kısa Çalışma Ödeneği ve Genel Salgın Durumu

Yeni düzenlemelerle kısa çalışma ödeneğinin kapsamı genişletildi. Artık, "genel salgın" durumu da kısa çalışma gerekçeleri arasına eklendi. Sigortalıların kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmesi için gereken asgari prim ödeme gün sayısı 600'den 450'ye indirildi, bu da daha fazla çalışanın bu ödenekten yararlanmasını sağlayacak.

Kısa Çalışma Ödeneği için Yeni Şartlar

Kısa çalışma ödeneğine hak kazanabilmek için artık sigortalıların kısa çalışma başlama tarihinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi bulunmaları ve son 3 yılda en az 450 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olmaları gerekecek. Bu düzenleme, iş güvencesini artırarak çalışanların haklarını korumaya yönelik bir adım olarak değerlendiriliyor.