Birleşmiş Milletler'in uydu görüntüleri analizine göre, Gazze Şeridi'ndeki yapıların yaklaşık yüzde 30'u İsrail saldırıları sonucunda tamamen veya kısmen yıkıldı. İsrail'in 7 Ekim'de başlattığı askeri harekat, bölgedeki yapılar üzerinde büyük yıkıma yol açtı.

İsrail ve Hamas Arasındaki Çatışmanın Etkileri

İsrail, Hamas'a bağlı silahlı kişilerin düzenlediği ve yaklaşık 1.200 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan saldırının ardından bölgede askeri harekatını başlattı. Hamas yönetimindeki Gazze'deki sağlık yetkilileri, hava saldırıları ve bombalamalar sonucunda 27 binden fazla kişinin ölümüne işaret ediyor.
Gazze Aylardır Bombalanıyor

Birleşmiş Milletler Uydu Merkezi'nin (UNOSAT) Raporu

UNOSAT, Gazze Şeridi'ndeki binaların yüzde 30'unun hasar gördüğünü bildirdi. 22 bin 131 binanın yıkıldığını, 14 bin 66 binanın ağır, 32 bin 950 binanın ise orta derecede hasar gördüğünü belirtti. 6-7 Ocak tarihlerinde çekilen uydu görüntüleri, bu hasarın boyutunu gözler önüne serdi.

En Büyük Hasar Gazze ve Han Yunus'ta

UNOSAT'ın analizine göre, Gazze ve Han Yunus şehirleri en büyük hasarı aldı. 26 Kasım tarihli fotoğraflara dayanarak yapılan önceki analiz, Gazze'de 10.280, Han Yunus'ta ise 11.894 binanın hasar gördüğünü ortaya koydu.