Türkiye ekonomisinin kritik dönemeçlerinden birinde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın görevinden ayrılma kararı aldığı, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yapılan yazılı bir açıklama ile kamuoyuna duyuruldu. Bakan Şimşek, Erkan'ın bu kararının kişisel olduğunu ve tam bir saygıyla karşılandığını belirtti. Aynı zamanda, Erkan'ın ülke ekonomisine yaptığı değerli katkılar için teşekkürlerini iletti.

Bakan Şimşek'in ifadelerine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde sürdürülen ekonomi programının kesintisiz ve kararlı bir şekilde devam ettiği, ekonomi ekibine ve uygulanan politikalara Cumhurbaşkanı'nın desteğinin ve güveninin tam olduğu vurgulandı.

Yapılan açıklamada ayrıca, yeni atanan Merkez Bankası Başkanı ve ekibinin, güçlü işbirliği ve koordinasyon içerisinde fiyat istikrarı hedefine doğru ilerlemeye devam edeceği belirtildi. Bakan Şimşek, yeni dönemde Merkez Bankası ekibine başarılar diledi.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın  Veda Mesajı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, X platformu üzerinden yaptığı duyuru ile görevinden istifa ettiğini açıkladı. 8 Haziran 2023'ten itibaren yürüttüğü görevi, vatansever bir duruş ve yüksek bir özveriyle sürdürdüğünü belirten Erkan, aile ve özel hayatına yönelik kampanyaların gölgesinde bu kararı almak zorunda kaldığını ifade etti.

Erkan'ın mesajında, devlet ve millete hizmet etme amacıyla, bir annenin sorumluluklarına rağmen göreve adanmışlıkla yaklaştığını vurguladı. Türkiye'nin ekonomik istikrarı için attığı adımlar ve sağlanan ilerlemeler, özellikle rezervlerdeki artış ve enflasyon eğilimlerindeki olumlu göstergeler, başkanın liderliğindeki banka yönetiminin başarıları olarak gösterildi.

Ancak son dönemde maruz kaldığı itibar suikasti kampanyası ve bu durumun ailesi üzerindeki etkisi, Erkan'ın görevinden ayrılma kararını almasında belirleyici oldu. Bu kararını Cumhurbaşkanı'na sunan Erkan, Cumhurbaşkanı'ndan görevinden affını talep ettiğini bildirdi.

Görev süresi boyunca kendisine destek olan Hazine ve Maliye Bakanı'na, mesai arkadaşlarına ve özellikle Amerika'daki 22 yıllık kariyerinden sonra Türkiye'ye hizmet etme fırsatını veren Cumhurbaşkanı'na teşekkür ettiğini belirten Erkan, bu gururunu ve tecrübelerini gelecek nesillere, kızına miras olarak bırakacağını ifade etti.