Polonyalı çiftçiler, Avrupa genelindeki benzer eylemlere katılarak, Polonya ile Ukrayna arasındaki sınır geçişlerini abluka altına alma planlarını duyurdu. Önümüzdeki Cuma günü başlayacak genel grev, AB'nin iklim değişikliğiyle mücadele tedbirleri, artan maliyetler ve dış rekabet karşısında çiftçilerin yaşadığı zorlukları gündeme getiriyor.

Polonyalı Çiftçilerin Özel Talepleri

Fransa, Belçika, Portekiz, Yunanistan ve Almanya'daki çiftçilerin yanı sıra, Polonyalı çiftçiler de özellikle Ukrayna'dan yapılan ucuz gıda ithalatının etkilerine dikkat çekiyor. Dayanışma sendikasının temsilcileri, Brüksel'in politikalarını ve Polonya yetkililerinin Ukrayna'dan gıda ithalatı konusundaki pasif tutumunu eleştiriyor.

Avrupa Komisyonu'nun Yanıtı

Avrupa Komisyonu, protestolarda dile getirilen endişeleri dikkatle dinlediğini ve spesifik kaygılarla ilgili olarak olası adımları değerlendirdiğini belirtti. Uzmanlara göre bu açıklama, çiftçilerin sorunlarına yönelik bir çözüm sürecinin başlangıcı olabilir.

Eylemlerin Kapsamı ve Etkileri

Dayanışma sendikası, sadece sınır geçişlerine değil, aynı zamanda 9 Şubat'tan 10 Mart'a kadar ülke genelinde yolların açılıp kapatılmasının planlandığını açıkladı. Söz konusu eylemlerin, Polonya ve Avrupa'daki tarım politikalarının yeniden değerlendirilmesine yol açabiliceği değerlendiriliyor.

Önceki Eylemler ve Beklentiler

Daha önce Polonyalı bir çiftçi örgütü, Ukrayna ile önemli bir sınır geçişini engellemiş, ancak yeni hükümetin taleplerini kabul etmesiyle protesto askıya alınmıştı. Şimdi ise, Avrupalı çiftçilerin Brüksel'deki eylemleriyle taleplerini daha güçlü bir şekilde dile getirmeleri bekleniyor.