Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ocak ayı Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi (Tarım-GFE) verilerine göre, endekste kayda değer bir artış yaşandı. Ocak ayında, bir önceki aya kıyasla yüzde 7,51, geçen yılın aralık ayına göre de yine yüzde 7,51 artış görüldü. Aynı zamanda, geçen yılın ocak ayına göre yüzde 45,11 ve on iki aylık ortalamalarda yüzde 36,81'lik bir artış gerçekleşti.

Tarımsal Mal ve Hizmetlerdeki Fiyat Değişimi

Endeks, tarımda kullanılan mal ve hizmetlerin yanı sıra tarımsal yatırımlara katkı sağlayan mal ve hizmetlerin fiyatlarında da artış gösterdi. Önceki aya göre tarımda kullanılan mal ve hizmetlerde yüzde 7,27, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmetlerde ise yüzde 9,07 artış yaşandı. Geçen yılın aynı ayına göre tarımda kullanılan mal ve hizmetlerde yüzde 41,22, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmetlerde ise yüzde 74,88'lik bir artış kaydedildi.

Veteriner Harcamalarında Dikkat Çekici Artış

Ocak ayında aylık ve yıllık bazda en fazla artış gösteren alt grup, veteriner harcamaları oldu. Bu alanda aylık bazda yüzde 29,35, yıllık bazda ise yüzde 167,95'lik bir değişim gerçekleşti.

Editör: Halit Alptekin