31 Mart 2024'te gerçekleşecek olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri öncesi, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenen propaganda serbestliği ve seçim yasakları bugünden itibaren yürürlüğe girdi. Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, belirlenen kurallar çerçevesinde propaganda faaliyetlerini yürütecekler.

Seçim Propagandası İçin Yeni Kurallar

Propaganda serbestliği, 30 Mart Cumartesi saat 18.00'e kadar sürecek ve seçim yasakları 31 Mart saat 23.59'da sona erecek. Bu dönem içinde, siyasi partiler ve bağımsız adaylar yazılı basın, internet siteleri ve diğer dijital platformlar üzerinden propaganda yapabilecekler. Genel yollar, mabetler, kamu binaları ve belirlenen meydanlar dışında toplu sözlü propaganda yapılması yasaklanacak. Vatandaşların elektronik posta adreslerine veya telefonlarına propaganda amaçlı mesaj gönderilmesi de yasak kapsamında.

Bakan ve Milletvekillerinin Seçim Gezileri Kısıtlaması

Bakanlar ve milletvekilleri, seçimle ilgili gezilerini makam otomobilleri ve resmi araçlar kullanmaksızın yapacaklar. Bu gezilerde protokol gereği karşılama, uğurlama ve resmi ziyafetler düzenlenemeyecek. Ayrıca, hiçbir memur, bakanların ve milletvekillerinin seçim propagandası kapsamındaki gezilerine katılamayacak.

Seçim Gününe Özel Yasaklar

Oy verme günü olan 31 Mart'ta uygulanacak yasaklar da bulunuyor. İçki satışı ve tüketimi, eğlence yerlerinin açık olması, silah taşıma ve seçim sonuçları hakkında haber yapılması yasaklanacak. Radyo ve diğer yayın organları, saat 18.00'e kadar seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapamayacaklar. Saat 21.00'den sonra tüm yayınlar serbest bırakılacak, ancak YSK bu süreyi değiştirebilir.

Editör: Halit Alptekin