Çin'in önde gelen otomotiv üreticilerinden Shineray Group bünyesinde faaliyet gösteren İtalyan SWM Motor, Türkiye'de üretim yapmak için başvurusunu tamamladı. ATMO Group'un Türkiye temsilciliğinden yapılan açıklamaya göre, SWM Motor, 2023 yılı sonunda giriş yaptığı Türkiye pazarını, global büyüme stratejisinin merkezlerinden biri olarak belirledi.

Üretim ve Genişleme Planları

SWM Motor, Türkiye'de üretim yapmak için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile gerekli görüşmeleri tamamladı. ATMO Group CEO'su Anton Chernov, Türkiye'de yıllık 50 binden fazla araç üretim kapasitesine sahip bir tesis üzerinde çalıştıklarını belirtti. Bu tesis, Türkiye'nin yanı sıra Balkan ülkeleri ve AB bölgesine de ihracat yapmayı hedefliyor.

Yeni Modeller ve Ürün Genişlemesi

SWM Motor, Türkiye pazarında G01, G01F, G03F ve elektrikli hafif ticari X30L EV modelleriyle tüketicinin karşısına çıktı. Haziran ayı itibarıyla yeni D-SUV modeli G05 de ürün gamına eklendi. Türkiye'de markaya olan ilgiye dikkat çeken SWM Türkiye Ticari Direktörü Burak Azmanoğlu, yüksek kaliteli SUV araçları uygun fiyatlarla sunmaya devam etmeyi hedeflediklerini belirtti.

Uzun Vadeli Planlar ve Destek Arayışı

Chernov, Türkiye'de modern hibrit ve elektrikli araçların yanı sıra ticari araç üretimini de planladıklarını söyledi. Üretim tesisi için devlet desteğinin önemli olduğunu vurgulayan Chernov, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

SWM Türkiye'de Büyüyor

Burak Azmanoğlu, Türkiye'de profesyonel ve güçlü bir bayi ağı kurduklarını ve yeni ortaklarla genişlemeye devam ettiklerini söyledi. Satış sonrası hizmetler ve yedek parça tedarikiyle müşteri memnuniyetini artırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Editör: Halit Alptekin