İngiliz sterlini, tüketici fiyat enflasyonunun Aralık ayında beklenmedik bir şekilde artış göstermesinin ardından piyasaların İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) faiz oranlarını düşürme beklentilerini azaltmasına bağlı olarak, Perşembe günü değer kazandı.

Tüketici Fiyat Endeksinin Etkisi

Tüketici fiyat endeksi Kasım ayındaki %3,9'dan Aralık ayında %4,0'a yükselerek, BoE'nin faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağı beklentilerini güçlendirdi. Bu durum, tahvil getirilerinin artmasına neden oldu. Merkez bankası, 2021 sonundan itibaren faiz oranlarını 14 kez artırarak, enflasyonun %11,1 ile 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasına yanıt verdi.

Sterlinin Piyasa Tepkisi

Ballinger & Co.'nun döviz piyasaları analisti Kyle Chapman'a göre, sterlin, Aralık ayı TÜFE verilerinin beklentileri aşmasının ardından güçlenerek karşılık verdi. Sterlin, dolar karşısında %0,1 artışla 1,2683 dolara yükseldi ve son günlerdeki düşüşünü durdurdu. Euro karşısında ise hafif bir düşüşle 85,89 peni seviyelerine geriledi.

Faiz Oranları ve Gelecekteki Beklentiler

Piyasalar, enflasyon raporu sonrası hızla BoE'nin faiz indirimlerini fiyatlamaya başladı. Faiz oranı vadeli işlemleri, BoE'nin Mayıs ayında politikayı gevşetme ihtimalini %50'nin altında gösteriyor. Bu, diğer büyük merkez bankalarının bu yıl faiz oranlarını düşürmesi beklentileriyle karşılaştırılıyor. Nordea'nın baş analisti Niels Christensen, Britanya'nın enflasyon durumunun diğer bölgelere kıyasla daha karmaşık olduğunu belirtiyor.